Do 91 wzrosła liczba zabitych w trzęsieniu ziemi w Nepalu

Do 91 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego trzęsienia ziemi w Nepalu – poinformowały w środę władze tego kraju. Ponad 2 400 osób zostało rannych. Około 10 tysięcy ludzi, których dotknął kataklizm, spędziło noc pod gołym niebem. 

„We wtorek dziesięć tysięcy ludzi spało na terenie obozu Tudihkel w Katmandu, a w poniedziałek – jeszcze 1 500 osób” – powiedział agencji Kyodo odpowiedzialny za funkcjonowanie obozu Prayog Rana. „Mamy dla nich wystarczającą ilość wody, ale żywności wystarczy tylko na jeden dzień” – dodał.

W rejonie Katmandu jest kilkanaście takich obozowisk, które powstały w następstwie katastrofalnego trzęsienia ziemi z 25 kwietnia. Kataklizm ten, najsilniejszy od ponad 80 lat w Nepalu, pochłonął ponad 8 tys. ofiar śmiertelnych; ok. 18 tys. osób zostało rannych, a 300 tysięcy domów zostało zniszczonych.

Z powodu najnowszego trzęsienia ziemi ministerstwo edukacji Nepalu przesunęło na 29 maja termin otwarcia szkół, gdyż konieczne jest dalsze usuwanie szkód w zawalonych budynkach.

Resort zdrowia zwrócił się z apelem do zagranicznych ekip ratowniczych, które przybyły do Nepalu po 25 kwietnia, aby zostały na miejscu i kontynuowały opatrywanie rannych – informuje w środę „The Kathmandu Post”.

Epicentrum wtorkowych wstrząsów, które miały siłę 7,4 w skali Richtera, znajdowało się na słabo zaludnionych terenach, 68 km na zachód od miasta Namcze Bazar, przy granicy z Tybetem, oraz 83 km na wschód od Katmandu. Nastąpiło ok. 20 wstrząsów wtórnych.

PAP/RIRM

drukuj