Debata PE nt. budżetu na lata 2014-2020

Europosłowie debatują nt. unijnego budżetu na lata 2014-2020. W debacie biorą udział przewodniczący KE Jose Manuel Barroso oraz szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Przypomnijmy, półtora tygodnia temu przywódcy UE zatwierdzili kształt unijnego budżetu. Polska według wyliczeń rządu – w nowym budżecie ma dostać prawie 106 miliardów euro. Aby budżet wszedł w życie konieczna jest jednak zgoda europarlamentu, a ta wcale nie jest pewna.

Z wyników unijnego szczytu nie ma zadowolenia wśród deputowanych praktycznie ze wszystkich frakcji. Zastrzeżenia zgłaszają również deputowani PiS.

– Szczególnie jeśli chodzi o pieniądze na polskie rolnictwo uważamy, że otrzymaliśmy znacznie mniej pieniędzy niż powinniśmy. Przypomnę, że zobowiązanie było na poziomie 35 mld euro dla rolnictwa w Polsce, na lata 2014-2020. Rząd Donalda Tuska wynegocjował jedynie 28 mld, ale jest też bardzo istotny zły zapis, z punktu widzenia przyszłych absorpcji środków unijnych, który został przyjęty na ostatnim szczycie. Punkt ten mówi, że środki unijne będzie można przyjmować, tylko jeśli dany kraj nie będzie przekraczał deficytu budżetowego w wysokości 3 proc. Nie będzie przekraczał długu publicznego w stosunku do PKB, w wysokości 60 procent. Z punktu widzenia Polski jest bardzo niebezpieczne, bo już o te dwa parametry bardzo się ocieramy, a jeśli chodzi o deficyt znacznie go przekraczamy – zaznacza europoseł z ramienia PiS Tomasz Poręba.

Tymczasem polski rząd chwali się sukcesem unijnych negocjacji. Jutro w Sejmie przedstawi informacje dotyczące wyników szczytu. Podczas posiedzenia odbędzie się również debata nad paktem fiskalnym.

Pokazywanie korzyści wyniesionych z negocjacji budżetowych ma przygotować grunt na przyjęcie przez Polskę euro i jest próbą odwrócenia uwagi od spraw najważniejszych w Polsce – ocenia europoseł Poręba.

– Te plany rządu Donalda Tuska to kolejna próba postawienia przed Polakami wyzwania cywilizacyjnego, jaką kiedyś była organizacja mistrzostw Europy w piłce nożnej. Teraz próbuje się mówić, że musimy wejść do strefy euro, żeby być lepszymi Europejczykami. Moim zdaniem przystąpienie do strefy euro będzie dla naszej gospodarki bardzo złe. Przyjęcie paktu fiskalnego, który próbuje zharmonizować podatek CIT, na terenie całej Unii, będzie dla naszego kraju bardzo niebezpieczne.

 

Wypowiedź posła Tomasza Poręby:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl