Debata o umowach śmieciowych

Dziś o godz. 16.30 na Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II w Lublinie odbędzie się debata na temat umów śmieciowych. Wezmą w niej udział prof. Adam Biela, prof. Józefina Hrynkiewicz, Janusz Świadek, przewodniczący NSZZ Solidarność oraz organizacje studenckie.

Tzw. umowy śmieciowe to m.in.  umowy o dzieło, umowy zlecenia oraz inne umowy o świadczeniu usług. Umożliwiają one znaczne ograniczenie kosztów przez pracodawcę. Jednak – jak mówi Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ Solidarność – są zagrożeniem dla rozwoju gospodarczego Polski i przyszłości polskich rodzin.

 

– Umowy śmieciowe to jedno z największych zagrożeń dla polskiego rynku pracy. W przyszłości jest to ogromne zagrożenie dla rozwoju gospodarczego Polski. Przekłada się to także na demografię, na polską rodzinę. Ludzie nie mający stałego zatrudnienia będący na umowach śmieciowych nie mają poczucia bezpieczeństwa, które jest niezbędne do założenia rodziny, posiadania domu i dzieci. Są obywatelami drugiej kategorii, nie posiadają zdolności kredytowej. Łańcuch tych powiązań jest ogromny. Dzisiaj walka z umowami śmieciowymi jest wspólnym mianownikiem dla bardzo wielu, najistotniejszych Polskich problemów- powiedział Janusz Śniadek.

Prof. Józefa Hrynkiewicz zwraca uwagę na obowiązek poszanowanie godności osoby ludzkiej przez pracodawców, którzy powinni tworzyć warunki rozwoju zawodowego swoim pracownikom.

– Jeśli zatrudnia to znaczy, że potrzebuje tego pracownika, potrzebuje jego pracy. Jeśli potrzebuje tego pracownika, to powinien go szanować i powinien tworzyć dla niego warunki rozwoju zawodowego. Ten pracownik nie jest śmieciem, ani nie jest czymś, co można wypożyczyć. Wprowadzanie tego rodzaju warunków i stosunków jest po prostu czymś oburzającym. Narusza godność pracy, godność człowieka. Jest czymś, co dokładnie wskazuje, że to nie praca jest dla człowieka, ale człowiek dla pracy- powiedziała prof. Józefina Hrynkiewicz.

Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ Solidarność jest pewny, że obecny rząd i premier Donald Tusk powinni odejść m.in. ze względu na brak jakiegokolwiek zainteresowania pracownikami, czyli znaczną częścią obywateli.

– Nasza ocena działalności rządu, nie tylko w tej sprawie, ale też w każdej innej jest jednoznaczna. Ten rząd powinien przestać być rządem, powinien odejść do lamusa. Donald Tusk, jako premier jest człowiekiem, który kompletnie nie rozmawia ze społeczeństwem. Unika dialogu społecznego z partnerami. W czasie tzw. drugiego expose, wszyscy liczyliśmy na to, że być może uda się chociaż w części ograniczyć stosowanie umów śmieciowych. Premier okazał się zakładnikiem wielkiego biznesu i człowiekiem strachliwym, bojącym się podejmować odważne decyzje. Myślę, że im dłużej będzie trwał ten rząd, im dłużej będzie wprowadzał swoje różne rozwiązania, tym gorzej będzie się działo pracownikom- powiedział Marek Lewandowski.

Natomiast wczoraj na Placu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie odbył się happening pod hasłem ,,Zasyp Tuska” (umowami śmieciowymi). Miał na celu m.in. uświadomienie przede wszystkim młodym ludziom, że takie umowy nie dają  pracownikom żadnych praw gwarantowanych w Kodeksie Pracy.

Wypowiedź Janusza Śniadka:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź prof. Józefy Hrynkiewicz:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź Marka Lewandowskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj