PAP/Mateusz Marek

D. Tusk o organizatorach Marszu Niepodległości: Zmieniają patriotyzm w najbardziej brutalny nacjonalizm

Organizatorzy Marszu Niepodległości zmieniają polski patriotyzm w najbardziej brutalną wersję polskiego nacjonalizmu – ocenił w piątek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

„Jako motto (…) do 11 listopada mi wystarczą słowa (…) pani Wandy Traczyk-Stawskiej po manifestacji, w której pan (Robert – PAP) Bąkiewicz w taki niestandardowy sposób zagłuszał bohaterkę Powstania Warszawskiego, pani Wanda powiedziała: wśród nich są ludzie, którzy biją kobiety, a ja biłam hitlerowców” – powiedział Tusk.

W ten sposób szef PO odniósł się do decyzji Sądu Apelacyjnego, który utrzymał w mocy uchylenie decyzji wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia Marsz Niepodległości oraz zapowiedzi szefa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza, że marsz się odbędzie.

„Ja właściwie uważam, że ci, którzy są organizatorami tego marszu, pan Bąkiewicz i jego ideowi pobratymcy i koledzy, oni tak naprawdę będą szli w marszu wstydu” – dodał.

W ocenie Tuska „myśli i pozytywne emocje wszystkich Polek i Polaków będą przy pani Wandzie i innych bohaterach powstania, a nie przy tych ludziach, którzy na naszych oczach zmieniają polski patriotyzm w najbardziej taką brutalną wersję polskiego nacjonalizmu”.

10 października podczas manifestacji poparcia dla Unii Europejskiej w Warszawie przemawiała uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska. Gdy okrzyki biorących udział w kontrmanifestacji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości stały się na tyle głośne, że zakłócały słowa kobiety, ta krzyknęła: „Milcz głupi chłopie! Milcz! Chamie skończony. Milcz, bo ja jestem żołnierzem, który pamięta, jak krew się lała, jak moi koledzy ginęli, ja tu po to jestem, żeby wołać w ich imieniu”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl