fot. wikipedia

D. Trump wycofał USA ze Światowej Organizacji Zdrowia

Prezydent USA Donald Trump oficjalnie wycofał swój kraj ze Światowej Organizacji Zdrowia. Jego zdaniem WHO zbagatelizowała epidemię koronawirusa.

O decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa poinformował jeden z amerykańskich senatorów.

„Kongres otrzymał zawiadomienie, że prezydent Donald Trump oficjalnie wycofał Stany Zjednoczone z WHO w samym środku pandemii” – napisał na Twitterze Robert Menendez, senator USA.

Zdaniem prezydenta Donalda Trumpa Światowa Organizacja Zdrowia początkowo zbagatelizowała epidemię koronawirusa w Chinach twierdząc, że nie stanowi zagrożenia dla innych państw.

– Rozumiem, że można mieć zastrzeżenia do funkcjonowania Światowej Organizacji Zdrowia, ale myślę, że należy się włączyć w proces jej zmiany, nie do końca z niej występując czy też pozostawiając tu pole innym graczom politycznym – powiedział prof. Rafał Juchnowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zdaniem Donalda Trumpa WHO już teraz jest pod presją Pekinu. Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych wezwał USA do wznowienia współpracy.

 – Działania Stanów Zjednoczonych położyły kres międzynarodowym wysiłkom na rzecz walki z pandemią, a zwłaszcza wywarły negatywny wpływ na kraje rozwijające się, które pilnie potrzebują międzynarodowego wsparcia. Wzywamy Stany Zjednoczone, aby wypełniły swoje międzynarodowe zobowiązanie i odpowiedzialność za pokazanie nam wizerunku odpowiedzialnego wielkiego mocarstwa – powiedział Zhao Lijian, rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

W ubiegłym roku Stany Zjednoczone przekazały Światowej Organizacji Zdrowia prawie 400 mln dolarów. To 15 proc. budżetu WHO.

– Obniża to bez wątpienia rangę organizacji – zaznaczył prof. Rafał Juchnowski.

Zawiadomienie o wyjściu Stanów Zjednoczonych z WHO wejdzie w życie za rok.

TV Trwam News

drukuj