fot. PAP/EPA

D. Trump: Spotkanie z Putinem „nawet lepsze” niż szczyt NATO

Donald Trump, ostro krytykowany w USA za swą postawę na poniedziałkowym spotkaniu z Władimirem Putinem, napisał we wtorek na Twitterze, że szczyt w Helsinkach był „nawet lepszy” niż rozmowy na niedawnym szczycie NATO w Brukseli. Mediom zarzucił nieprawdziwe relacje.

Twierdząc we wtorek, że jego spotkanie z Putinem było nawet lepsze, niż spotkania z przywódcami państw NATO, Trump ubolewał, że media nie informowały o tym niestety w taki sposób. „Fake news szaleją!” – napisał prezydent.

Donald Trump powiedział na wspólnej konferencji prasowej z Putinem w Helsinkach, że nie widzi żadnego powodu, by wierzyć, że Rosja ingerowała w przebieg wyborów w 2016 roku na jego korzyść, wbrew wnioskom przedstawionym mu przez amerykański kontrwywiad. Podkreślił, że Putin „niezwykle mocno” odrzucał w poniedziałek te zarzuty. Pytany komu wierzy w sprawie Russiagate: FBI czy Putinowi, powiedział, że ma powody, by wierzyć obu stronom.

W innym tweecie we wtorek Trump uznał za swą osobistą zasługę poprawę finansów NATO. Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego jest lepiej dofinansowana „tylko dzięki mnie” – napisał.

„NATO było słabe, ale teraz jest znów silne (źle dla Rosji). Media mówią tylko, że byłem niegrzeczny dla przywódców, nigdy nie wspominają o pieniądzach!” – dodał.

Republikanie i Demokraci w Kongresie USA ostro skrytykowali Trumpa za jego wypowiedzi w Helsinkach w sprawie ingerencji Moskwy w wybory prezydenckie. Prezydent musi uznać, że Rosja „nie jest naszym przyjacielem” – podkreślił lider Republikanów w Kongresie Paul Ryan.

Media w USA cytują we wtorek m.in. oświadczenie republikańskiego senatora Johna McCaina, który wystąpienie Trumpa w Helsinkach nazwał „jednym z najbardziej haniebnych spektakli z udziałem amerykańskiego prezydenta w historii”, a sam szczyt „tragiczną pomyłką”.

PAP/RIRM

drukuj