PAP/EPA

D. Trump pochwalił zwycięstwo Bidena w superwtorek

Donald Trump pochwalił w środę „niesamowity powrót Joe Bidena” do wyścigu o nominację Partii Demokratycznej w tegorocznych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Obecny prezydent USA podkreślił, że to właśnie Biden może być jego rywalem w listopadzie.

„To wielki powrót Joe Bidena, niesamowity powrót – powiedział Trump – Joe ma teraz najłatwiejszą drogę (do nominacji)”.

Były wiceprezydent USA Joe Biden wygrał prawybory Demokratów w większości spośród 14 stanów głosujących w tzw. superwtorek. Jego jedynym poważnym rywalem w walce o partyjną nominację w listopadowych wyborach prezydenckich był senator Bernie Sanders, który zwyciężył w prawyborach w Kalifornii.

Bernie Sanders, który jest najbardziej lewicowym Demokratą ubiegającym się o nominację, był faworytem w sondażach przed rozpoczęciem prawyborów w superwtorek.

Donald Trump skomentował także środową rezygnację miliardera Michaela Bloomberga z ubiegania się o nominację Demokratów. „On będzie próbował ocalić twarz, wstrzykując dużo pieniędzy do kampanii Bidena – powiedział prezydent – Zobaczymy co będzie, ale nie sądzę, aby miało to wpływ (…) Jedną z rzeczy, które pokazały te prawybory, jest to, że wyborców nie można kupić”.

Wygrana w superwtorek może mieć decydujące znaczenie dla całego wyścigu o prezydencką nominację Demokratów, gdyż ze stanów tych, bardzo różnych pod względem geograficznym i społecznym, pochodzi ponad jedna trzecia delegatów na konwencję partyjną.

W 2016 roku w superwtorek Demokratów zwyciężyła Hillary Clinton. Wygrała ona w siedmiu stanach, a Sanders w czterech. Ostatecznie to właśnie ona otrzymała partyjną nominację, lecz w wyborach przegrała z Trumpem.

U Republikanów nominacja jest formalnością – partia ta z pewnością wystawi w wyborach urzędującego prezydenta. We wtorek Donald Trump, który de facto nie ma wewnątrzpartyjnego konkurenta, uzyskał poparcie delegatów z kolejnych stanów, w tym m.in. z Kalifornii.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl