fot. PAP/EPA

D. Trump i J. Biden mają średnio po 46 proc. poparcia w przedwyborczych sondażach

Prezydent Joe Biden i były prezydent Donald Trump mają średnio po 46 proc. poparcia – wynika z zainaugurowanej we wtorek średniej z sondaży wyciągniętej przez „New York Times”. Trump ma jednak niewielką przewagę w stanach kluczowych dla wyniku wyborów.

Jak pisze „NYT”, wyrównany wynik tuż przed czwartkową debatą kandydatów jest dobrą wiadomością dla Bidena, który w innych średnich z ogólnokrajowych sondaży nieznacznie przegrywał z Trumpem przez ostatnie dziewięć miesięcy. Mniej optymistyczny obraz dla urzędującego prezydenta wyłania się z sondaży biorących pod uwagę siedem stanów kluczowych dla wyniku wyborów – we wszystkich z nich prowadzi Trump. W trzech stanach z pasa rdzy – Michigan, Wisconsin i Pensylwanii – przewaga Trumpa wynosi jednak mniej niż 2 punkty procentowe. Wygrana w tych stanach przy utrzymaniu tradycyjnych bastionów Demokratów da Bidenowi zwycięstwo.

W czterech pozostałych wahających się stanach – w tym w Nevadzie, Georgii i Arizonie, gdzie w 2020 r. wygrał Biden – przewaga Trumpa jest nieco większa: 4-5 pkt. proc. „NYT” podkreśla, że mimo to tegoroczne sondaże pokazują najbardziej wyrównany wyścig wyborczy w ciągu ostatnich 20 lat. Gazeta odnotowuje też, że niepewność co do ostatecznego wyniku potęgują czynniki takie jak kandydaci niezależni (jeden z nich, Robert F. Kennedy jr., ma w niektórych sondażach ponad 10 proc. poparcia), duża liczba wyborców nielubiących obu kandydatów i spodziewana niższa frekwencja.

Wyniki z zestawienia „NYT” rysują jednak podobny obraz szans wyborczych, co opublikowane w ostatnich tygodniach prognozy oparte na modelach statystycznych przez czołowe ośrodki. Model ośrodka Decision Desk HQ i portalu The Hill daje Trumpowi 58 proc. szans na zwycięstwo, z kolei model tygodnika „The Economist” – 70 proc. Jedynym ośrodkiem, który daje minimalną przewagę (51 proc.) Bidenowi, jest należący do telewizji ABC FiveThirtyEight, który w większym stopniu uwzględnia pozasondażowe czynniki, takie jak dane gospodarcze.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl