D. Trump: Dobre relacje USA z Rosją pomogą rozwiązać światowe problemy

Prezydent USA Donald Trump stwierdził w niedzielę na Twitterze, że „posiadanie dobrych relacji z Rosją, to dobra a nie zła sprawa”. Jak dodał, chce rozwiązać problemy Korei Północnej, Syrii, Ukrainy i terroryzmu a Rosja może przy tym wydatnie pomóc.

„Kiedy hejterzy oraz głupcy uświadomią sobie, że posiadanie dobrych relacji z Rosją to dobra, a nie zła sprawa?” – napisał amerykański prezydent.

„Chcę rozwiązać (problemy) Korei Północnej, Syrii, Ukrainy i terroryzmu a Rosja może przy tym wydatnie pomóc” – dodał.

W osobnym tweecie, Trump ocenił, że była amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton „błagała Rosję, by była naszym (USA) przyjacielem”. Według amerykańskiego prezydenta, również jego poprzednik w Białym Domu Barack Obama chciał dobrych relacji z Moskwą, ale – jak stwierdził – nie było „chemii” między nim a prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

„Spotkałem się z Putinem, który był na szczycie APEC. Przeprowadziliśmy dobrą rozmowę o Syrii. Mam nadzieję na jego pomoc, obok Chin, ws. niebezpiecznego kryzysu północnokoreańskiego. Jest postęp” – oznajmił w innym tweecie amerykański prezydent, odnosząc się do kilku krótkich rozmów, jakie odbył z rosyjskim przywódcą na marginesie szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w wietnamskim Danang.

Jak podano w sobotę na stronie Kremla, Donald Trump i Władimir Putin zgodzili się we wspólnym oświadczeniu kontynuować walkę z tzw. Państwem Islamskim w Syrii aż do pokonania samozwańczego kalifatu.

Prezydenci ustalili również, że popierają wojskowe kanały komunikacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa żołnierzy USA i Rosji, jak i zapobiegania niebezpiecznym incydentom z udziałem sił partnerów prowadzących walkę z tzw. Państwem Islamskim. Przywódcy potwierdzili też, że ostateczne polityczne uregulowanie konfliktu w Syrii powinno zostać określone w ramach „procesu genewskiego”, czyli negocjacji pokojowych prowadzonych w Genewie przy wsparciu ONZ.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl