fot. PAP/EPA

D. Trump będzie pierwszym przywódcą, z jakim spotka się nowy cesarz Japonii

Prezydent USA Donald Trump będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, z jakim spotka się nowy cesarz Japonii, który obejmie tron 1 maja – poinformowano w komunikacie wydanym przez Biały Dom. Donald Trump zamierza złożyć oficjalną wizytę w Japonii w dniach 25-28 maja.

Informacja ta została potwierdzona podczas piątkowej konferencji prasowej przez Yoshihide Sugę, rzecznika japońskiego rządu.

Podczas wizyty w Japonii prezydent Donald Trump spotka się ze świeżo intronizowanym cesarzem Naruhito, którego era panowania otrzymała już nazwę Reiwa: Beautiful Harmony, czyli Piękna Harmonia oraz z premierem Shinzo Abe.

W programie wizyty przewidziano również walki sumo, które Donald Trump będzie oglądał na żywo w towarzystwie japońskich gospodarzy oraz inspekcję japońskiego niszczyciela śmigłowcowego klasy Izumo, znajdującego się od marca 2015 r. na wyposażeniu Morskich Sił Samoobrony Japonii.

Zgodnie z komunikatem amerykańskiego Departamentu Stanu, Donald Trump i Shinzo Abe, który wraz z ministrami spraw zagranicznych i obrony składa w piątek i sobotę oficjalną wizytę w USA, będą kontynuować rozmowy na temat sposobów wcielenia w życie ich wspólnej wizji wolnego i otwartego na współpracę regionu Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku, a także na temat umacniania dwustronnej wymiany handlowej i zwiększenia wzajemnych inwestycji.

,,Będą także rozmawiać o rzeczywistej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i Korei Północnej” – podkreślił w komunikacie amerykański resort dyplomacji.

Wstąpienie cesarza Naruhito na Chryzantemowy Tron nadejdzie dzień po abdykacji jego ojca, cesarza Akihito, co nastąpi 1 maja br. Tym samym skończy się era Heisei (Pokój Wszędzie), która rozpoczęła się w 1989 roku, kiedy Akihito objął tron po swoim ojcu, Hirohito, cesarzu Showa (Era Oświeconego Pokoju).

Panujący od prawie 30 lat Akihito wyraził wolę abdykacji w 2017 roku, podając jako powód swój wiek i stan zdrowia. 23 grudnia 2018 roku cesarz skończył 85 lat. Zamiar cesarza wywołał szok w kraju, ponieważ japońskie ustawodawstwo nie przewidywało takiej możliwości. Parlament Japonii uchwalił jednak w czerwcu 2017 roku specjalną ustawę zezwalającą cesarzowi na abdykację.

Wiarygodne informacje o pierwszych cesarzach Japonii pochodzą z VII-V wieku p.n.e., przy czym na tronie od początku zasiada wciąż ta sama dynastia Yamato.

Cesarz Japonii pozbawiony jest obecnie jakiejkolwiek władzy politycznej, ale spoczywa na nim wiele obowiązków ceremonialno – religijnych, a także zadań zlecanych przez rząd.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl