fot. PAP/Andrzej Grygiel

D. Tarczyński: Duma z bycia Polakiem to brak wstydu, ale również świadomość swojej wartości

Nie możemy sprowadzać dumy tylko do braku wstydu. Wtedy byśmy umniejszali to, o co walczyli nasi przodkowie. To brak wstydu, ale też świadomość własnej wartości historycznej, politycznej, osobowościowej, narodowościowej – powiedział poseł Dominik Tarczyński. Polityk w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja podzielił się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami związanymi z przypadającym dzisiaj Świętem Flagi oraz Dniem Polonii i Polaków Za Granicą.

Dominik Tarczyński podkreślił, iż chciałby, aby Święto Flagi sprowadzało się nie tylko do gestów, ale również do konkretnych działań.

– Nie chciałbym, żeby 2 maja i Święto Flagi było tylko i wyłącznie świętem gestów. Oczywiście one są bardzo ważne. Te gesty to jest wyraz, uzewnętrznienie tego, w co wierzymy i tego, co jest dla nas ważne, ale chciałbym, aby było czymś znacznie głębszym, żeby było działaniem każdego z nas, nie tylko polityków, rządu, ale także każdego z nas – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Poseł PiS poinformował, że w tym roku świętuje Dzień Flagi poza granicami Polski, gdzie spotyka się z Polonią.

– Zdecydowałem, że w tym roku Święto Flagi spędzę za granicą, spędzę na spotkaniach z Polakami, którzy niestety z różnych powodów w ojczyźnie być nie mogą. Odwiedzam ich w różnych zakątkach świata i to jest dla mnie bardzo ważne, aby wspierać ich, ale też aby czerpać od Polaków, którzy są za granicą, miłość do ojczyzny, do Polski – wyjaśnił Dominik Tarczyński.

Polityk podzielił się również swoim doświadczeniem związanym z życiem poza granicami kraju.

– Przed ponad pięć lat mieszkałem w Londynie. To był okres (niestety, jako polityk muszę to wspomnieć, ale też jako osoba doświadczona), kiedy zostałem osobiście wypchnięty przez politykę Platformy Obywatelskiej za granicę, ale wróciłem. Wróciłem do Polski po ponad pięciu latach. Mieszkałem też – oprócz Londynu – w Stanach Zjednoczonych. To, czego się nauczyłem, to, co przyniosłem z powrotem do Polski, to jest ten szacunek, ogromny szacunek i piękna celebra tych świąt, które są oczywiście też związane z tęsknotą – wskazywał Dominik Tarczyński.

Dominik Tarczyński zwrócił uwagę na dużą rolę, jaką dla Polonii odgrywa Kościół. Jest on fundamentem dla Polaków za granicą – zaznaczył.

– Znalazłem pierwszą pracę dzięki polskiej parafii, znalazłem mieszkanie dzięki polskiej parafii. Dzięki polskiej parafii mogłem tak naprawdę utrzymywać kontakt z Polską i to jest bardzo ważne. Kościół tak naprawdę jest fundamentem Polonii, nie tylko polskości w sensie historycznym, ale teraz, w tych czasach, kiedy wielu Polaków było zmuszonych opuścić ojczyznę, Kościół jest fundamentem – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Bardzo ważnym zadaniem dla każdego z nas jest edukowanie innych ludzi o naszej ojczyźnie oraz jej historii – zauważył poseł PiS.

– Każdy z nas, w miejscu, w którym jest, czy jest to pociąg, czy jest to praca, czy jest to szpital czy jakiekolwiek inne miejsce, powinien odgrywać tę rolę edukacji, dzielenia się, rozmowy. To jest bardzo ważne. […] My sami w miejscach, gdzie jesteśmy, musimy siać dobrą nowinę historyczną, ewangeliczną, aby zbierać plony. Myślę, że to jest bardzo ważne i zachęcam wszystkich do tego, aby się nie bać, aby się nie wstydzić – zaapelował polityk.

Całość rozmowy z posłem Dominikiem Tarczyńskim w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj