D. Obajtek: płatności dla rolników są niezagrożone

Płatności obszarowe dla rolników są niezagrożone, a ich wypłacanie przebiega zgodnie z harmonogramempoinformował podczas konferencji prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daniel Obajtek. Pomimo opóźnień, udało się także zapewnić system informatyczny gwarantujący sprawny przebieg wypłat.

W tym roku ze środków unijnych rolnicy otrzymają ponad 14 mld zł. 17 października rusza wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa, pieniądze będzie można odbierać do końca listopada.

Prezes Daniel Obajtek podkreśla, że pomimo znacznych zaniedbań poprzednich władz Agencji, rolnicy nie muszą martwić się o to, że nie otrzymają należnych im środków.

Byśmy wypłacali środki i zaliczki potrzebne jest przeprowadzenie kontroli administracyjnej. Chcę zaznaczyć, że moje biura powiatowe przeprowadziły już kontrolę. Ponad 80 proc. złożonych wniosków jest już objętych kontrolą administracyjną, czyli wyrobimy się na czas. Nie ma żadnej przerwy, ani żadnego zagrożenia w tym temacie – wskazuje Daniel Obajtek.

Szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapowiedział także utworzenie w Lublinie Departamentu Informatyki. Zadaniem instytucji ma być nadzór nad systemem informatycznym, co pozwoli na stopniowe uniezależnianie od dostawców zewnętrznych.

Znaczne problemy z wypłatą rolnikom środków za rok ubiegły były wynikiem 4-miesięcznego opóźnienia w budowie odpowiedniego systemu.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj