fot. twitter.com/KancelariaSejmu

D. Jackiewicz i P. Szałamacha przekazali nagrody za pracę w rządzie organizacjom społecznym

Były minister finansów Paweł Szałamacha i były minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz poinformowali w piątek, że przekazali środki pochodzące z nagród za ich pracę w rządzie Beaty Szydło organizacjom społecznym.

W środę wicemarszałek Sejmu i rzeczniczka PiS Beata Mazurek, pytana przez dziennikarzy w Sejmie, czy wszyscy ministrowie i wiceministrowie, którzy pełnili funkcje w rządzie Szydło, oddali swoje nagrody, oświadczyła, że uczyniły to wszystkie osoby, „które są czynnymi politykami, które są w parlamencie, które były zobligowane, żeby przekazać te pieniądze”. Wyjątkiem – według niej – miały być trzy osoby, „które już w polityce nie są”: b. minister cyfryzacji Anna Streżyńska, b. minister finansów Paweł Szałamacha oraz b. minister skarbu Dawid Jackiewicz.

Do słów tych odniósł się w piątek na Twitterze Jackiewicz, informując, że w czwartek wieczorem przelał 5600 zł pochodzących z nagród otrzymanych w 2016 r., kiedy sprawował funkcję szefa MSP, na konto Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.

Oświadczenie o przekazaniu środków z nagród – w kwocie 5574 zł – opublikował na Facebooku także b. minister finansów. Pieniądze te – jak dodał – trafiły do Domu Samotnej Matki i Okna Życia Archidiecezji Krakowskiej.

Paweł Szałamacha zwrócił jednocześnie uwagę, że w czasie, gdy kierował resortem finansów, udało się m.in. stworzyć budżet „zabezpieczający 17 mld zł na program prorodzinny 500+ już w pierwszym roku rządów” oraz doprowadzić do uszczelnienia systemu podatkowego – poprzez przyjęcie szeregu przepisów (m.in. pakietu paliwowego, nowelizacji ustawy o VAT, nowelizacji ustawy o grach hazardowych oraz klauzuli obejścia prawa podatkowego), stworzenie Krajowej Administracji Skarbowej oraz za sprawą nowych instrumentów informatycznych.

„W najnowszej historii finansów publicznych rzadko można wskazać podobne sukcesy” – podkreślił b. minister, wskazując jednocześnie, że wymienione przez niego projekty „opracowano lub przyjęto w 2016 r., przyniosły pierwsze efekty już w tym roku, a pełen w 2017 r., kiedy dochody z VAT wzrosły o ok. 30 mld zł (także dzięki dobrej sytuacji gospodarczej, działaniom MS i MSW)”.

„Sam bym nic nie osiągnął. Dziękuję wiceministrom, urzędnikom MF, pracownikom i funkcjonariuszom KAS” – zaznaczył Paweł Szałamacha.

PAP/RIRM

drukuj