Skansen Muzeum Wsi Mazowieckiej. PAP/Afa Pixx/Z. Żyburtowicz

„Czym nas karmi las” – skansen w Sierpcu organizuje kulinarny konkurs

Pod hasłem „Czym nas karmi las” Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje konkurs kulinarny „Najsmaczniejsza potrawa mazowiecka”. Zgłoszenia można przesyłać tam do 2 maja. Potrawy zostaną ocenione podczas plenerowej imprezy w skansenie 5 maja – „Gotowanie na leśnej polanie”.

Jak poinformowało Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, w kulinarnym konkursie „Najsmaczniejsza potrawa mazowiecka” chodzi o „przyrządzenie i zaprezentowanie tradycyjnej potrawy spożywanej niegdyś na Mazowszu, inspirowanej darami lasu”.

„Liczymy szczególnie na receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie, choć wszystkie tradycyjne potrawy mazowieckie są mile widziane” – podkreślają w anonsie organizatorzy wydarzenia. Wyjaśniają zarazem, że konkurs „to propozycja dla regionalnych kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń i przedstawicieli firm, jak również dla osób indywidualnych”.

Według Muzeum Wsi Mazowieckiej, aby wziąć udział w kulinarnej rywalizacji należy wypełnić kartę zgłoszenia, która dostępna jest na stronie internetowej placówki, i przesłać ją tam do 2 maja. Oceniane będą potrawy z czterech kategorii: zupa, danie główne, deser i napój, przy czym każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie dwie potrawy, każdą w innej kategorii.

Rozstrzygnięcie konkursu, którego hasło brzmi: „Czym nas karmi las”, nastąpi 5 maja w trakcie plenerowej imprezy w sierpeckim skansenie „Gotowanie na leśnej polanie”. Tego dnia uczestnik kulinarnej rywalizacji zobowiązany będzie dostarczyć tam potrawy przeznaczone do degustacji przez komisję konkursową. Na zwycięzców czekać będą nagrody.

Podczas wydarzenia – jak zapowiada Muzeum Wsi Mazowieckiej – w skansenie dostępna będzie dla gości wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. Będą też pokazy związane z obrzędowością wiejską, jak również kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła oraz występy muzyczne.

Szczegóły dotyczące konkursu „Najsmaczniejsza potrawa mazowiecka” można znaleźć na profilu sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej na Facebooku, a także [tutaj] adresem , gdzie dostępny jest regulamin i formularz zgłoszeniowy.

„Pasjonaci gotowania – ten konkurs jest właśnie dla Was” – zaprasza placówka.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu działa od lat 70. XX wieku. Skansen zajmuje ok. 60 ha, a na jego terenie znajduje się m.in. kilkanaście zagród z przełomu XIX i XX wieku oraz inne zabytkowe budynki, w tym dwór, kościół, kuźnia, karczma i wiatrak. Jednym z najstarszych obiektów jest tam drewniana chałupa drobnoszlachecka z Rzeszotar-Zawad, pochodząca z 1840 r.

W skansenie jest także amfiteatr, budynek wstawienniczy oraz stajnia. Od 2015 r. działa również kompleks rekreacyjny z hotelem. Placówka organizuje cykliczne projekty edukacyjne i warsztaty, opowiadające o codziennym życiu mazowieckiej wsi w ciągu całego roku.

W plenerach i wnętrzach wiejskich zagród sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej powstawały takie znane filmy, jak np. „Ogniem i Mieczem”, „Szwadron”, „Pan Tadeusz” oraz „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl