Częstochowa: pięć osób z zarzutami ws. budowy węzła dróg nr 1 i 46

Pięć osób usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym oszustw i korupcji przy realizacji unijnego projektu budowy bezkolizyjnego węzła dróg nr 1 i 46. Inwestor – samorząd miasta – poniósł w ich efekcie szkodę na kwotę blisko 3 mln zł – podała częstochowska prokuratura.

Chodzi o inwestycję realizowaną przez samorząd Częstochowy w latach 2012-2014. W jej efekcie, w północnej części miasta powstał bezkolizyjny węzeł łączący drogę krajową nr 1 z drogą nr 46. Podstawą robót była warta ok. 65 mln zł umowa samorządu z firmą Bilfinger Berger Budownictwo.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy tej inwestycji prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak poinformował PAP w piątek prok. Tomasz Ozimek z nadzorującej je Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, trwające od 2015 r. postępowanie dotyczy oszustw i przestępstw korupcyjnych.

Według przedstawiciela prokuratury w czwartek zarzuty w tej sprawie przedstawiono łącznie pięciu osobom.

Część z nich dotyczy oszustw na szkodę miasta – wykonawca miał zawyżać w protokołach przysługujące mu wynagrodzenie poprzez podawanie ilości robót przekraczających faktyczne wykonanie. Oszustwo polegało również na użyciu materiałów gorszej jakości, niż wynikało to z umowy.

„Ze wstępnych ustaleń wynika, że na skutek działań podejrzanych, miasto Częstochowa mogło ponieść szkodę w wysokości 2,9 mln zł” – wskazał prok. Tomasz Ozimek.

Drugi zarzut – korupcyjny – dotyczy wręczenia co najmniej 200 tys. zł korzyści majątkowej wynajętemu przez miasto inżynierowi kontraktu. W zamian za łapówkę inżynier kontraktu akceptował zawyżone wynagrodzenie wykonawcy.

Wobec wszystkich zatrzymanych prokurator skierował do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie, kierując się obawą matactwa i grożącą surową karą.

W związku z tym śledztwem CBA poinformowało w piątek PAP o wszczęciu przez swoje Biuro Kontroli i Spraw Wewnętrznych postępowania wyjaśniającego w kontekście zatrzymania w tej sprawie m.in. niewłaściwej osoby.

„Zatrzymany mężczyzna bezzwłocznie, po wyjaśnieniu jego sytuacji przez funkcjonariuszy CBA, został zwolniony, przeproszony i odwieziony bezpośrednio do domu, gdzie został wcześniej zatrzymany” – powiedział PAP rzecznik CBA Piotr Kaczorek.

Według prokuratury podłożem pomyłki były zbieżne dane osobowe. Wewnętrzne postępowanie CBA ma ustalić czy nastąpił błąd funkcjonariusza i ewentualnie na którym etapie czynności.

„Postępowanie ma też na celu wdrożenie takich działań naprawczych, aby wyeliminować i zapobiegać podobnym ewentualnym błędom funkcjonariuszy w przyszłości” – zaznaczył Kaczorek.

Nowy węzeł dróg nr 1 i 46 został oddany do użytku na początku października 2014 r. Zaproponowane w przetargu na jego zaprojektowanie oraz wykonanie ceny okazały się znacznie niższe, niż opiewająca na 175 mln zł pierwotna wycena inwestora. Unijna dotacja pokryła 85 proc. kosztów inwestycji.

 PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl