fot. obliczanki.org.pl

Częstochowa: 18 sióstr zakonnych zakażonych koronawirusem

U osiemnastu zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza z Częstochowy wykryto zakażenie COVID-19. Jedna z nich trafiła do szpitala. Ryzyko zakażenia nie dotyczy Specjalnego Ośrodka Wychowawczego „Dom dla Chłopców” prowadzonego przez siostry – poinformowało zgromadzenie.

„Wychowankowie Ośrodka przebywają na wakacjach, a pracownicy na urlopach” – podało zgromadzenie w specjalnym komunikacie.

„W domu naszego Zgromadzenia w Częstochowie wykonano testy na obecność wirusa Sars CoV-2. Pozytywny wynik testu ma 18 Sióstr. Jedna z nich przebywa w szpitalu. Dom zakonny objęty jest kwarantanną. Osoby, które mogły mieć kontakt z Siostrami zostały poinformowane i są już objęte kwarantanną lub nadzorem epidemicznym” – czytamy w komunikacie zgromadzenia.

Siostry zakonne zaznaczyły, że ryzyko zakażenia nie dotyczy prowadzonego przez nie Specjalnego Ośrodka Wychowawczego „Dom dla Chłopców” w Częstochowie.

„W całym okresie obejmowanym wywiadem epidemicznym wychowankowie Ośrodka przebywają na wakacjach, a pracownicy na urlopach. Stąd, zgodnie z informacją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie, procedury nadzoru sanitarno-epidemicznego nie dotyczą społeczności Ośrodka” – poinformowało zgromadzenie.

Siostry zapewniły również wszystkich chorych na COVID-19 o swojej modlitwie.

„Z ufnością powierzamy naszą sytuację Miłosiernemu Bogu oraz polecamy modlitwie nasze siostry i wszystkich doświadczających choroby, cierpienia i samotności” – napisały.

14 lipca Sanepid potwierdził pozytywne wyniki testów na Covid-19 u sióstr z Lublina w wieku od 30 do 60 lat. Siedem zakonnic hospitalizowano na oddziale zakaźnym, a dom zakonny w całości objęto kwarantanną.

„Obecnie stan chorych sióstr poprawia się, w ocenie lekarzy jest już stabilny” – czytamy w komunikacie z 18 lipca.

„W wyniku wywiadu epidemicznego ustalono, że w okresie objętym badaniem z przedszkolem parafialnym im. Bł. Honorata Koźmińskiego w Lublinie miała kontakt jedynie grupa dzieci zgłoszonych do dyżuru wakacyjnego; wg informacji rzecznika Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemicznej w Lublinie wszystkie dotychczas wykonane testy w tej grupie osób są ujemne” – czytamy w komunikacie. zgromadzenia.

Zgromadzenie Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza jest zgromadzeniem bezhabitowym, żyjącym duchowością franciszkańską wyrosłą z Tercjarstwa Świeckiego. Ich założycielem był bł. o. Honorat Koźmiński i Eliza Cejzik.

Pierwsza wspólnota sióstr obliczanek zawiązała się pod koniec 1888 r. w Warszawie, przy ul. Świętojerskiej, gdzie mieszkała założycielka.

PAP

drukuj