Juliusz Braun - prezes TVP [fot. PAP]

„Czas honoru” w niemieckiej telewizji? Apel do prezesa TVP

Studenci apelują w liście do prezesa TVP o podjęcie starań na rzecz wyemitowania w ZDF polskiego serialu „Czas honoru”. Miałby on pokazać niemieckim widzom heroiczną historię pokolenia Armii Krajowej.

W liście do prezesa Juliusza Brauna, zarząd Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej zawarł krytykę niemieckiego serialu, który wg historyków fałszuje historię. Serial „Nasze matki, nasi ojcowie” został wyemitowany na antenie TVP1.

Martyna Dziubałtowska, wiceprezes ds. kontaktów z mediami Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej wskazuje, że potrzebna jest przeciwwaga dla zakłamań, które zostały przedstawione w niemieckim serialu.

– Serial „Nasze matki, nasi ojcowie” pokazuje Polaków jako antysemitów, jako naród sprawców. Jednocześnie ci, którzy w serialu są pokazani jako sprawcy nieszczęść, w rzeczywistości byli ofiarami. Serial również dowodzi tego, w jaki sposób jest prowadzona polska polityka historyczna na arenie międzynarodowej; bo jeżeli jest możliwe, że na zachodzie pokazuje się film, który w taki sposób zakłamuje polską historię, a nie ma ze stron polskich władz żadnej krytyki na ten temat – to oznacza to, że ta polska polityka historyczna w stosunkach międzynarodowych nie jest taka, jaka być powinna – powiedziała Martyna Dziubałtowska.

Dlatego w liście do prezesa TVP, zarząd Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej wyraził poparcie dla trwającej od kilku dni kontrakcji polskich internautów, którzy domagają się przedstawienia „Czasu honoru” niemieckim widzom.

Według członków stowarzyszenia takie przedsięwzięcie mogłoby faktycznie zainicjować dyskusję o polsko-niemieckiej przeszłości, czego chciał Juliusz Braun podejmując decyzję o emisji serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” w TVP.

List studentów do prezesa TVP Juliusza Brauna [czytaj]

RIRM

 

drukuj