Cyfrowe geologiczne mapy Polski dostępne za darmo w internecie

Kilka tysięcy map geologicznych w wersji cyfrowej, które obejmują obszar całej Polski, zostało udostępnionych za darmo w internecie. Decyzja ta ma służyć rozwojowi kraju i „rozkręceniu” gospodarki – zaznacza Główny Geolog Kraju, wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek.

Wiceminister podkreślił, że dzięki tym mapom wójtowie i inne podmioty samorządowe, planując inwestycje, będą mogli lepiej zarządzać na podległych im terenach.

Także każdy obywatel, który zechce sprawdzić działkę, np. przed jej kupnem, będzie mógł zbadać teren, m.in. w kontekście zagrożeń czy dostępu do wody – mówi wiceminister.

Mariusz Orion Jędrysek dodaje, że darmowe udostępnienie map w internecie ma wymiar społeczny i rozwojowy.

– Po pierwsze, te mapy i tak są osiągalne, tyle że odpłatnie i bardzo dużo jest przy tym zabiegów oraz komplikacji zniechęcających do ich uzyskania. A po drugie, za te mapy społeczeństwo już raz zapłaciło, dlatego, że koszty wykonania tych map są pokryte ze środków publicznych – niebagatelnych. To są mapy, które były wykonywane przez ostanie, można powiedzieć, kilkadziesiąt lat, zawsze udoskonalane, natomiast przez ostatnie miesiące odkąd rząd Prawa i Sprawiedliwości przejął władzę, były przygotowania całej bazy do opublikowania tego do wglądu – powiedział wiceminister.  

Baza map jest w dalszym ciągu opracowywana i uaktualniana. Do 2020 r. mają być zakończone prace nad udostępnianą już tzw. Szczegółową Mapą Geologiczną Polski. Natomiast do 2022 r. będą w pełni gotowe mapy litogenetyczne.

Dostępne w internecie są kompletne mapy hydrogeologiczne oraz mapy geośrodowiskowe.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl