W ćwiczeniach na Mierzei Wiślanej użyte będą m.in. transportery PTS/Lech Muszyński /PAP

Ćwiczenia wojskowe na Mierzei Wiślanej

W rejonie Mierzei Wiślanej ruszyły manewry taktyczne 16. Dywizji Zmechanizowanej pod kryptonimem „Zalew-23”. W ćwiczeniu uczestniczy ok. 2,5 tys. żołnierzy m.in. z jednostek Wojsk Lądowych, WOT, Marynarki Wojennej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Główny element manewrów to przeprawa przez Mierzeję Wiślaną. Scenariusz zakłada transport uszkodzonego sprzętu i walki o odzyskanie obiektu.

W czasie ćwiczeń działania będą prowadzone też m.in. w 22. Bazie Lotniczej w Malborku oraz w Porcie Wojennym w Gdyni.

Rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, mjr Magdalena Kościńska, wskazuje, że celem jest m.in. wypracowanie wspólnych procedur.

Do tej pory realizowaliśmy wszystko w zakresie szkolenia poligonowego, natomiast teraz wychodzimy na inny teren, żeby pokazać oraz sprawdzić swoje możliwości, a jednocześnie wypracować wspólne procedury. W ćwiczeniu tym będą brały udział Wojska Obrony Terytorialnej, Wojska Inżynieryjne, Siły Powietrzne, będziemy również współpracować ze Strażą Graniczną. To jest ćwiczenie mające na celu zgranie procedur, wypracowanie wspólnego systemu działania – powiedziała mjr Magdalena Kościńska.

W ćwiczenia zaangażowanych jest także ok. 500 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego.

Przebieg manewrów można śledzić w mediach społecznościowych 16. Dywizji Zmechanizowanej. Ćwiczenia potrwają do końca marca.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl