fot. PAP/Rafał Guz

Ćwiczenia wojskowe Anakonda 18

Żołnierze z 10 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz struktur dowodzenia i sił NATO wezmą udział w ćwiczeniach wojskowych Anakonda 18. Poligonowa część manewrów rozpoczyna się dziś w Warszawie.

To największe w tym roku ćwiczenia polskich sił zbrojnych.  Na poligonach naszego kraju będzie ćwiczyć ok. 12,5 tys. żołnierzy, a blisko 5 tys. w Estonii, Litwie i na Łotwie oraz w akwenie Morza Bałtyckiego.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wskazał na znaczenie tych manewrów.

– To już kolejna edycja ćwiczeń wojskowych Anakonda. To ćwiczenia, których zadaniem jest zintegrowanie działań wojskowych w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jesteśmy obecni jako Wojsko Polskie na Łotwie, w Rumunii. Wojska rumuńskie, brytyjskie, amerykańskie i chorwackie są obecne w Polsce. Ta współpraca ma charakter taki, że wzmacnia nasze wspólne zdolności obronne – powiedział Mariusz Błaszczak.

Ćwiczenia zostały podzielone na trzy etapy. Pierwsza część to ćwiczenie studyjne, które odbyło się w październiku. Poligonowy etap potrwa do 16 listopada. Od 26 listopada do 6 grudnia przewidziano część dowódczo-sztabową.

Ćwiczenia Anakonda odbywają się co dwa lata od 2006 r. Ich organizatorem jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

RIRM

drukuj