fot. twitter.com

Coraz więcej zachorowań na grypę w Polsce

Rośnie liczba zachorowań na grypę. Przeciwko niej mogą i powinny szczepić się dzieci oraz osoby dorosłe, w tym także kobiety w ciąży.  Przekonywali o tym eksperci podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji pod hasłem „Fakty i mity na temat grypy”.

Wzrost zachorowań na grypę odnotowano we wszystkich województwach – mówi prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii.

– W tej chwili w pierwszych dwóch tygodniach października nasze dane wskazują, że zachorowało ponad 115  tys. osób. Nie zarejestrowaliśmy zgonów. Skierowania do szpitala stanowią ok 200 osób, głównie z powodu dolegliwości układu oddechowego, w różnych grupach wieku – zaznacza dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Oznacza to, że w Polsce bez wątpienia rozpoczął się sezon zachorowań na grypę. To choroba, której łatwo zapobiec poprzez szczepienia ochronne. Tymczasem – jak wskazuje dr Grzegorz Juszczyk – Polacy od wielu lat ze szczepień nie korzystają.

– Czteroprocentowy udział wyszczepialności niestety nie chroni nas przed zachorowaniami, które są niezwykle liczne – podkreśla dr n. med. Grzegorz Juszczyk.

Według polskich danych z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, nawet w 40 proc. przypadków grypa ciągnie za sobą poważniejsze powikłania.

– A dlaczego? Dlatego, że ani rodzice, ani pediatrzy nie rekomendują szczepień – wskazuje prof. Lidia Brydak, kierownik krajowego ośrodka ds. grypy przy WHO.

Szczepienia na grypę niestety nie są refundowane. Zalecane są jednak całej populacji – dzieciom i dorosłym. Poza szczepionką, która odgrywa ważną rolę w zapobieganiu infekcjom grypowym, należy pomyśleć również o innych zabezpieczeniach, które mogą wspomagać nasze zdrowie.  To przede wszystkim – jak podpowiadają specjaliści – odpowiedni ubiór, dobrze dobrana dieta,  aktywność fizyczna oraz higiena związana z kaszlem i kichaniem.

TV Trwam News

drukuj