(fot.PAP)

Coraz więcej Syryjczyków ucieka z kraju

Podwoiła się liczba Syryjczyków w obozie dla uchodźców w północnej Jordanii, dokąd w ostatnim tygodniu przybyło ponad 10 tysięcy ludzi, niemal tyle samo czeka przy granicy z Turcją na przystosowanie obiektów dla nowych uciekinierów – podały agencje. 

„Sądzimy, że to może być początek głównego, znacznie większego napływu (Syryjczyków) do Jordanii” – powiedziała na briefingu w Genewie rzeczniczka urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) Melissa Fleming.

Według władz tureckich około 10 tysięcy uchodźców syryjskich czeka na możliwość przekroczenia granicy z Turcją, która musi przygotować dla nich nowe obozy. Liczba syryjskich uchodźców w Turcji podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i wzrosła do ok. 80 tysięcy.

Według danych ONZ-u w czterech krajach sąsiadujących z Syrią (Jordania, Irak, Liban, Turcja) zarejestrowano 214 120 Syryjczyków, którzy uciekają przed konfliktem zbrojnym w swym kraju. To więcej niż przewidywał urząd UNHCR, który szacował, że syryjskich uchodźców będzie w tym roku około 185 tysięcy.

Urząd UNHCR przewiduje, że jeśli konflikt w Syrii będzie się pogłębiał, do Turcji może uciec do 200 tysięcy syryjskich uchodźców. Przedstawicielka UNHCR powiedziała, że urząd współdziała z rządem tureckim w sprawie pomocy dla syryjskich uchodźców.

RIRM/PAP

drukuj