fot. pixabay.com

Co z wakacjami kredytowymi?

Nie ma jednoznacznej deklaracji prezydenta, czy zgodzi się na powszechne wakacje kredytowe, jakie forsuje jego obóz polityczny. Z kolei sektor bankowy podkreśla, że przepisy o wakacjach kredytowych, jakie zaproponował rząd, są dla niego nie do zaakceptowania.

Sektor bankowy szuka sojuszników w sprawie wakacji kredytowych. Z przekazów medialnych wynika, że sojusznikiem banków został w tej sprawie Narodowy Bank Polski. Zwolennikiem modyfikacji przepisów jest prezes NBP, Adam Glapiński. Sektor przekonuje, że wakacje kredytowe nie mogą być powszechne. Według regulacji proponowanych przez PiS będzie mógł z nich skorzystać każdy, kto kupił mieszkanie, by mieć, gdzie mieszkać. Przysługiwać będzie możliwość odstąpienia od płacenia rat w tym roku dwa razy na kwartał i w przyszłym raz na kwartał.

– Uważam, że są potrzebne instrumenty, które dadzą trochę ulgi tym, którzy są w najtrudniejszej sytuacji – mówił prezydent Andrzej Duda.

W tej sprawie prezydent nie ma wątpliwości, ale już w sprawie tego, czy wakacje kredytowe powinny być powszechne, pojawiają się pytania.

Z ust prezydenta pada zapowiedź, że dokładnie będzie chciał przyjrzeć się przepisom, a sam jest zwolennikiem spłacania kredytu, gdy kogoś na to stać. Andrzej Duda przypomina, że wspierał tarcze antyinflacyjne i jest zwolennikiem obniżenia podatków, by w czasach gwałtownego wzrostu cen pomagać tym, którzy tego szczególnie potrzebują. Podobne spojrzenie ma też na to, kogo powinny dotyczyć wakacje kredytowe.

– Wakacje kredytowe powinny dotyczyć przede wszystkim tych, którzy są rzeczywiście w trudnej sytuacji, których raty wzrastają wraz z podwyżkami stóp procentowych i zaczynają powodować, że jest trudno dopiąć koniec z końcem – podsumował Prezydent RP.

Prezydent przekonywał, że bardziej niż o banki martwi się o ich klientów i konsumentów. Uznał, że sektor bankowy jest obecnie w dobrej kondycji.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl