fot. PAP/Artur Reszko

Zapora na granicy z Białorusią przynosi pierwsze efekty

Na odcinku polsko-białoruskiej granicy, gdzie stoi fizyczna zapora, liczba prób jej nielegalnego przekroczenia spadła do zera. Zapora została wybudowana z inicjatywy polskiego rządu.

Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka wciągnęli migrantów w okrutną grę przeciwko Europie. Na granicy z Polską i Litwą byli oni wykorzystywani jako żywe tarcze w celu destabilizacji sytuacji przed inwazją na Ukrainę. Wilno, które mówiło o zagrożeniu dla swojego bezpieczeństwa wobec presji migracyjnej, pozbawiło osoby nielegalnie przekraczające granicę możliwości ubiegania się o azyl. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że rozwiązania przyjęte przez Litwę naruszają prawo europejskie, ale wiele wskazuje na to, że wyrok nie zostanie wykonany. Litewska minister spraw wewnętrznych ogłosiła, że kraj nie planuje nic zmieniać w swojej polityce wobec migrantów.

„Podjęliśmy ważne decyzje w celu ochrony swojego bezpieczeństwa narodowego i zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. W tej chwili nie widzimy, aby sytuacja zmieniła się znacząco na tyle, abyśmy mogli wycofać się z naszych decyzji. Litwa z pewnością będzie się bronić, jeśli takie zagrożenia będą się utrzymywać” – poinformowała Agnė Bilotaitė, minister spraw wewnętrznych Litwy.

Wilno umożliwia ubieganie się o azyl na niektórych przejściach granicznych oraz w ambasadzie. Argumentuje jednak, że ta ścieżka nie cieszy się popularnością, co jest zrozumiałe w sytuacji, w której kryzys był sztucznie podtrzymywany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Polska na szantaż Białorusi i Rosji odpowiedziała poprzez budowę 5-metrowej zapory. Fizyczna bariera stoi już i według informacji przekazanych przez Błażeja Pobożego, wiceszefa MSWiA, liczba nielegalnych przejść na tym odcinku gwałtownie spadła.

– Liczba na obszarze zapory jest bliska zeru. Większość prób jest podejmowanych na odcinku wodnym, poza obszarem zapory – wskazał wiceminister Błażej Poboży.

W ocenie wiceministra, gdy zapora zostanie wyposażona w perymetrię, będzie barierą nie do sforsowania.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl