Co dalej z mieszkańcami Olszewa i Henrykowa?

Już blisko miesiąc minął od czasu kiedy przez Wielkopolskę przeszła potężna wichura. Najbardziej ucierpieli wówczas mieszkańcy Olszewa i Henrykowa. Pierwsze pieniądze poszkodowanym już wypłacono.

Zaledwie 67 tysięcy złotych podzielono na dwadzieścia dwie rodziny. To kropla w morzu potrzeb, bo straty oszacowano na kilka milionów złotych.

– Jak wiatr wieje to jest strach wychodzić na dwór i patrzeć na to wszystko. Trach przed tym, żeby czasami się nie powtórzyło – powiedziała Genowefa Walkowiak, mieszkanka Olszewa.

Mieszkańcy Olszewa i Henrykowa – miejscowości, przez które kilka tygodni temu przeszła trąba powietrzna – cały czas myślą o tamtych wydarzeniach.

– Myślę, że tę datę, czyli 31 marzec ok. godziny 16 zapamiętamy do końca życia – dodała Monika Nowak.

Mimo upływu czasu trudno się otrząsnąć. Zwłaszcza, że prace związane z odbudową gospodarstwa będą ciągnąć się miesiącami, jeśli nie latami.

Wichura, która przeszła przez te okolice spowodowała ogromne straty. Poszkodowanych zostało 18 budynków gospodarczych i sześć domów. Straty sięgają kilku milionów złotych.

– Z czasem udało się wszystko uporządkować i teraz bierzemy się za odbudowę, najpierw dom, bo wiadomo to najważniejsze i po kolei każdy budynek – stwierdziła Emilia Borowczyk, mieszkanka Olszewa.

– Cały czas czekamy na oszacowanie szkód przez likwidatora czy przez ubezpieczalnię – dodała Monika Nowak.

Pierwsze pieniądze już trafiły do poszkodowanych, ale to kropla w morzu potrzeb. Gmina Środa Wielkopolska podzieliła 67 tysięcy złotych na 22 rodziny.

– Od 1 tysiąca do 5 tysięcy złotych w zależności od rozmiaru strat, jakie dana rodzina poniosła – powiedziała Danuta Wieczorek z Ośrodka Pomocy Społecznej w Środzie Wlkp.

Jednocześnie władze gminy chcą utworzyć specjalny program, który pomoże rolnikom odbudować zniszczone gospodarstwa.

– Uwzględniać będziemy w pierwszej kolejności te osoby, które mają znikome możliwości odremontowania swojego mienia – wyjaśniła Danuta Wieczorek z Ośrodka Pomocy Społecznej w Środzie Wlkp.

Po przejściu wichury na pomoc poszkodowanym oprócz straży pożarnej ruszyli sąsiedzi.

– Ta wichura pokazała nam jedno. Dzięki niej poznaliśmy taką zwykłą solidarność ludzką. Pomagali nie tylko ludzie z naszej wsi. Przyjeżdżali z daleka, z okolicznych wiosek i nie tylko – powiedział Leszek Grynia, sołtys Olszewa.

Każdy, kto chciałby pomóc poszkodowanym może wpłacić pieniądze na specjalne konto. Dokładne informacje znajdują się na stronie: www.sroda.wlkp.pl.

TV Trwam News  

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl