fot. PAP/Radek Pietruszka

Co dalej z Koalicją Europejską?

Po porażce Koalicji Europejskiej pojawia się pytanie o to, co dalej z porozumieniem zawartym między Platformą Obywatelską, Nowoczesną, PSL, SLD i Zielonymi.

Docelowo projekt został powołany tylko na eurowybory. Przedstawiciele formacji tworzących koalicję staną wkrótce przed decyzją, czy kontynuować współpracę w takim kształcie. Za kilka miesięcy czekają nas wybory do polskiego parlamentu.

Politycy partii rządzącej spodziewają się, że dojdzie jeszcze do rekonfiguracji na scenie opozycji. Senator Jan Maria Jackowski nie wykluczył, że całej opozycji uda się osiągnąć porozumienie w wyborach do Wyższej Izby Parlamentu.

– Na razie wszystko wskazuje na to, że w takim kształcie nie przetrwa i będziemy mieli do czynienia z rekonfiguracją opozycji w aspekcie jej przygotowań do kampanii parlamentarnej, natomiast nie wykluczam, że uda się opozycji osiągnąć porozumienie przed wyborami do Senatu, bo one kierują się trochę innymi prawidłami. Tutaj wystawianie jednego kandydata z tzw. anty-PiS może być realną perspektywą – ocenił Jan Maria Jackowski.

Prawo i Sprawiedliwość w niedzielnych eurowyborach zdobyło ponad 45 proc. głosów. Na Koalicję Europejską zagłosowało ok. 38 proc.

RIRM

drukuj