Chorwacja nie wyklucza budowy ogrodzenia na swoich granicach

Chorwacja rozważa wybudowanie ogrodzenia na swoich granicach. „Zalała nas fala migrantów i coraz trudniej jest poradzić sobie z całym tłumem ludzi” – powiedziała w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla CNBC chorwacka prezydent Kolinda Grabar-Kitarović.

„Chciałabym uniknąć sytuacji stawiania fizycznej blokady na granicy” – powiedziała Kitarović, dodając jednak, że nie wyklucza takiej możliwości w przyszłości.

Zdaniem policji w ciągu ostatniego miesiąca do Chorwacji przybyło ponad 200 tys. migrantów.

„Zobowiązaliśmy się do opieki nad ok. 1,6 tys. ludzi… więc chcemy zainwestować w rozwój. Jednak dopiero zaczęliśmy wychodzić z recesji, (…) wciąż mamy wysoki poziom bezrobocia… Bardzo chcielibyśmy pomóc tym wszystkim ludziom, ale mamy swoje ograniczenia” – tłumaczy Kitarović.

Oceniła, że zamknięcie granic przez Węgry – by zahamować masowy napływ uchodźców – nie było działaniem przeciwko komukolwiek, bo jej zdaniem każdy kraj ma prawo do ochrony własnych granic. Zapewniła też, że decyzje dotyczące chorwackich granic będą zależne od poziomu napływu uchodźców, a proces ich wdrażania będzie prowadzony we współpracy z Unią Europejską.

Zdaniem Kitarović kryzys migracyjny to problem długoterminowy. Uważa, że strategia Europy w tej kwestii powinna koncentrować się na trzech filarach: obronie, dyplomacji i rozwoju. „Unia Europejska nie może przyjąć wszystkich biednych ludzi, więc musimy działać, by poprawić warunki życia w krajach, skąd przybywają” – podkreśliła.

W nocy z piątku na sobotę Węgry zamknęły granicę z Chorwacją. Zagrzeb zapowiedział, że migranci z Chorwacji będą teraz kierowani na granicę ze Słowenią, jednak w piątek wieczorem Słowenia zawiesiła regularną komunikację kolejową z Chorwacją.

Z kolei na granicę z serbsko-chorwacką wysłano dodatkowe siły policyjne wspierane przez wojsko. Chorwacka policja ustawiła w poniedziałek metalowe bariery, aby kontrolować napływ nowej fali uchodźców. Setki migrantów po spędzeniu nocy na granicy między krajami ruszyły w poniedziałek rano przez sady i pola, by uniknąć spotkania z policją.

Według chorwackich władz w obozie dla uchodźców w Opatovacu w pobliżu granicy z Serbią przebywa ponad 4 tys. migrantów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl