PAP/EPA

Chiny wspierają Kreml – pokazuje wizyta Xi Jinpinga w Rosji

Prezydent Chin Xi Jinping przybył w poniedziałek do Rosji. „Ta wizyta utrwali rosyjską narrację o wojnie” – podkreślają Stany Zjednoczone.

Świat z uwagą patrzy na wizytę Xi Jinpinga w Rosji.

– Drogi prezydencie Putinie, zawsze nazywam cię moim drogim przyjacielem – oznajmił chiński przywódca.

Jeden z tematów rozmów stanowiła propozycja pokojowa Chin w sprawie Ukrainy.

– Dokładnie przestudiowaliśmy wasze propozycje rozwiązania ostrego kryzysu na Ukrainie – zapewnił Władimir Putin.

Chiny wzywają do zawieszenia broni, negocjacji i zniesienia sankcji. Warunki pokoju odzwierciedlają jednak wyłącznie rosyjską perspektywę. Stany Zjednoczone przekonują, że samo zawieszenie broni w praktyce byłoby zgodą na okupację ukraińskiego terytorium.

– Nie ma wątpliwości, że zarówno Chiny, jak i Rosja to dwa kraje, które sprzeciwiają się międzynarodowemu porządkowi opartemu na zasadach, który wspierają Stany Zjednoczone i tak wielu naszych sojuszników i partnerów – zaznaczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, John Kirby.

Potwierdza to chociażby fakt, że wizyta chińskiego przywódcy w Rosji odbywa się pomimo tego, że niedawno Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. W cieniu wizyty pojawiają się medialne doniesienia o tym, że Chiny omijają sankcje i wysyłają pomoc wojskową Rosji. Zachód oczekuje, że chiński przywódca zmieni swoje stanowisko. Obecnie mamy bowiem bardzo poważne zagrożenie eskalacją konfliktu.

– Także nasza przyszłość zależy od wyniku tej wojny, od tego, jak ona się skończy. Porażka Ukrainy oznaczałaby porażkę Zachodu, porażkę całego wolnego świata – podkreślał premier Mateusz Morawiecki w Heidelbergu.

Przekonywał, że w przypadku zwycięstwa na Ukrainie Rosja poczułaby się bezkarna i uderzałaby w inne kraje, stąd tak ważne jest dziś powstrzymanie zbrodniczych działań Władimira Putina. Polska cały czas wspiera Ukrainę. W ramach tego wsparcia do naszych wschodnich sąsiadów trafią samoloty MiG-29. Wielka Brytania deklaruje z kolei, że jest gotowa wypełnić luki w polskim systemie obrony powietrznej i przekazać nam swoje myśliwce.

TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl