fot. flickr.com

Chiny/Policja: 11 rannych po ataku nożownika

Jedenaście osób zostało rannych, gdy cierpiący najprawdopodobniej na zaburzenia psychiczne mężczyzna zaatakował nożem ludzi podróżujących do pracy w mieście Ji’an (Ci-an) na południowym wschodzie Chin – poinformowała miejscowa policja.

Policjanci i świadkowie zdarzenia szybko obezwładnili napastnika. Policja podała, że mężczyzna to 33-letni Guo Kaibing, który według rodziny w przeszłości cierpiał na choroby psychiczne.

Żadna z ranionych osób nie odniosła obrażeń zagrażających życiu.

Jest to najnowszy z serii ataków z użyciem noża w Chinach; podobne napaści przypisywane są zazwyczaj osobom niezrównoważonym psychicznie lub z różnych powodów pielęgnujących urazę do konkretnych osób lub społeczeństwa w ogóle.

Broń palna podlega w Chinach surowym przepisom, a jej posiadanie jest niezgodne z prawem, jednak w przypadku noży regulacje są bardzo łagodne lub nie istnieją.

W marcu 2018 roku dziewięć osób zginęło w ataku nożownika przed szkołą średnią; według nieoficjalnych doniesień napastnik szukał zemsty za nękanie, jakiego miał doświadczyć w przeszłości jako uczeń tej placówki. W grudniu nożownik próbujący porwać autobus zabił pięć osób i ranił 21.

W dokonywanych na masową skalę atakach w Chinach często wykorzystywane są też urządzenia wybuchowe domowej roboty oraz łatwopalne substancje.

PAP/RIRM

drukuj