Chińskie linie lotnicze wznowią połączenie Pekin-Pjongjang

Państwowe chińskie linie lotnicze Air China wznowią w tym tygodniu loty na trasie Pekin-Pjongjang na fali ocieplenia stosunków między Chinami a Koreą Północną – poinformowała we wtorek agencja Yonhap, powołując się na przedstawiciela firmy.

Od środy maszyny Air China będą latały na tej trasie trzy razy w tygodniu – poinformował niewymieniony z nazwiska pracownik linii.

Połączenie zostało zawieszone w listopadzie ub.r., gdy relacje między dwoma komunistycznymi krajami ochłodziły się w związku próbami nuklearnymi Pjongjangu. Rozgniewany nimi Pekin poparł wówczas sankcje Rady Bezpieczeństwa ONZ przeciwko swojemu tradycyjnemu sojusznikowi, który ogłosił się mocarstwem atomowym.

W tym roku stosunki zaczęły się jednak poprawiać, a przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un dwukrotnie odwiedził Chiny, za każdym razem spotykając się z prezydentem Xi Jinpingiem. Marcowa wizyta w Pekinie była pierwszą znaną podróżą zagraniczną Kima, od kiedy objął on władzę w Pjongjangu.

Chiny uznawane są za jedynego ważnego sojusznika komunistycznej Korei. Są też zdecydowanie największym partnerem handlowym izolowanego gospodarczo reżimu, choć obroty znacznie spadły po wprowadzeniu sankcji RB ONZ. Pekin konsekwentnie deklaruje poparcie dla pokojowej denuklearyzacji Korei Północnej oraz dla bezpośredniego dialogu pomiędzy Pjongjangiem a Waszyngtonem.

Szczegóły zapowiadanej przez Kima denuklearyzacji będą prawdopodobnie głównym tematem jego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem, które ma się odbyć 12 czerwca w Singapurze.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl