sms telefon

fot. pixabay.com

CERT Polska ostrzega przed fałszywymi SMS-ami o wygranej w loterii narodowej

CERT Polska ostrzegł w środę przed cyberatakiem, który wykorzystuje fałszywe SMS informujące o rzekomej wygranej w loterii narodowej i namawia do zainstalowania złośliwego oprogramowania. Wiadomość wygląda, jakby była wysłana z aplikacji mObywatel.

„Uwaga! Obserwujemy powrót kampanii SMS-owej, w której przestępcy pod pretekstem wygranej w loterii namawiają do instalacji złośliwego trojana bankowego Cerberus na system Android. Pamiętajcie, aby nie instalować plików apk poza aplikacją oficjalnego sklepu Google Play” – napisał CERT Polska na Twitterze.

Jak wynika z wpisu CERT Polska, zaatakowani otrzymują informację „Gratulacje! Zostałeś zwycięzcą jednej z głównych nagród loterii narodowej”, zawierającą link, w który należy kliknąć, by rzekomo odebrać nagrodę. Wiadomość wygląda, jakby była wysłana z aplikacji mObywatel.

CERT przypomniał też na Twitterze, że podejrzane wiadomości można zgłosić nam za pomocą formularza na https://incydent.cert.pl albo przekazując je na numer 799 448 084. Zaapelował, by dawać ostrzec innych przed zagrożeniem.

CERT zaleca, by nigdy nie otwierać podejrzanych załączników ani nie klikać podejrzanych linków w wiadomościach SMS lub e-mailach, gdyż mogą one zawierać złośliwy program, który posłuży później przestępcom do wyrządzenia szkody użytkownikowi (na przykład okradzenia konta bankowego). Taką wiadomość można zgłosić do CERT jako incydent zagrożenia bezpieczeństwa. W tym celu należy zapisać wiadomość w całości, wraz z załącznikiem i nagłówkami w osobnym w pliku i przysłać do CERT do analizy za pomocą formularza do zgłaszania incydentów.

Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej) – instytutu badawczego prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen.pl i dostarczającego zaawansowane usługi teleinformatyczne. CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty (z ang. Computer Emergency Response Team).

PAP

drukuj