fot. pixabay.com

CERT Polska apeluje o zgłaszanie wiadomości SMS od oszustów podszywających się pod firmy

CERT Polska zachęca do zgłaszania podejrzanych wiadomości SMS z linkami. Chodzi o wiadomości tekstowe, w których oszuści podszywają się m.in. pod firmy kurierskie, banki lub sprzedawców energii elektrycznej.

Od kilku lat eksperci odnotowują coraz większą liczbę wyłudzeń danych i pieniędzy przy pomocy fałszywych wiadomości SMS. W treści oszuści informują m.in. o konieczności dopłaty do paczki lub rachunku za prąd.

Specjalista CERT Polska, Iwona Prószyńska, apeluje o zgłaszanie takich wiadomości SMS telefonicznie do ich zespołu na numer: 799 448 084. Dodaje, że uchroni to większą część obywateli przed atakiem cyberprzestępców.

– Dzięki temu widzimy, że w polskiej cyberprzestrzeni coś się dzieje i możemy skuteczniej ostrzegać innych. Na listę ostrzeżeń możemy wpisywać domeny, które pojawiają się w wiadomościach SMS. Lista ostrzeżeń to bardzo skuteczne narzędzie, które sprawia, że kolejne osoby, które będą próbowały wejść na podejrzaną stronę – już nie będą mogły tego zrobić. To bardzo ważne działanie. Nasze wysłanie SMS do zespołu CERT Polska powoduje, że inne osoby, które być może nie zorientowały się, iż są to zabiegi socjotechniczne, nie zostaną oszukane – podkreśla Iwona Prószyńska.

Eksperci z CERT Polska przypominają, aby w przypadku wątpliwości co do prawdziwego nadawcy SMS nie klikać w zamieszczone linki. W takich sytuacjach – jak dodają – należy skontaktować się ze swoim bankiem czy firmą kurierską.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl