Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje przeciwko atakom na dziennikarkę TVP

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje przeciwko piątkowym atakom na dziennikarkę TVP podczas manifestacji Obywateli RP i apeluje do władz i organizacji publicznych, by zapobiegały takim sytuacjom – poinformowało w poniedziałek CMWP SDP.

W piątek przed Sejmem doszło do przepychanek i ostrej wymiany zdań między ekipą programu „W tyle wizji” TVP, a prowadzącymi w tym miejscu protest Obywatelami RP. Wydarzenie zarejestrowała kamera. Od jednego z protestujących pracownicy TVP usłyszeli m.in. wulgaryzmy i groźby, w tym: „bo ci łapy połamiemy”. Dziennikarka TVP tłumaczyła, że zajmuje się pracą i apelowała o wzajemny szacunek. „Nikt was tu nie potrzebuje (…), kłamiecie” – usłyszała w odpowiedzi.

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP w oficjalnym komunikacie zamieszczonym w poniedziałek na stronie internetowej podało, że „stanowczo protestuje przeciwko utrudnianiu pracy dziennikarzy podczas wykonywania ich zawodowych obowiązków”.

CMWP SDP apeluje do władz i organizacji publicznych, by podjęły działania zapobiegające wszelkim atakom na znajdujących się w pracy dziennikarzy” – poinformowano.

Według Centrum reporterka została potraktowana w sposób skandaliczny, a sytuacja podczas manifestacji Obywateli RP była „skrajnie dla niej niebezpieczna”.

CMWP SDP przypomina, że ataki na dziennikarza wykonującego swoje obowiązki są „jaskrawym naruszeniem zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa”. Centrum podkreśla, że zapewnienie bezpieczeństwa pracy dziennikarzy relacjonujących wydarzenia „jest podstawowym obowiązkiem organizatorów tych wydarzeń”.

Tolerowanie sytuacji, w której profesjonalne wykonywanie swoich obowiązków może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dziennikarzy jest niedopuszczalne w demokratycznym państwie” – dodaje.

TVP zapowiedziała w sobotę, że w związku z piątkowym atakiem na dziennikarkę „W tyle wizji”, w poniedziałek zostanie złożone zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, w związku z utrudnianiem obowiązków służbowych dziennikarzowi TVP. Telewizja zadeklarowała jednocześnie, że zapewni „prawne wsparcie atakowanej dziennikarce”.

Sprawą zainteresowała się policja, która zapowiedziała, że m.in. w sprawie tego zdarzenia zawiadomi prokuraturę oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Rzecznik Komendy Głównej Policji mł. insp. Mariusz Ciarka powiedział PAP, że zawiadomienie będzie dotyczyło przestępstw przeciwko porządkowi publicznemu.

W szczególności chodzi o publiczne nawoływanie do nienawiści” – dodał rzecznik.

 

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl