Cenne księgi na liście UNESCO

Dwie najcenniejsze księgi Wielkopolski: „Złoty kodeks gnieźnieński” z XI wieku i XVI wieczny rękopis białoruskiej wersji o Tristanie i Izoldzie zostały wpisane na listę krajową Pamięć Świata programu UNESCO.

Kilkanaście dni temu pełną listę zaprezentowano w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Księgi z Wielkopolski dołączyły do grona 11 najcenniejszych zabytków polskiego piśmiennictwa.

Białe kruki – tak można powiedzieć o tych dwóch rękopisach z Wielkopolski. Pierwszy z nich to księga liturgiczna „Złoty kodeks gnieźnieński”. Księgę czytano podczas niedzielnych liturgii i w trakcie największych świąt. Liczy 111 kart. Nazwa księgi pochodzi od tego, że jest ona pisana złotym kolorem.

– Księga ta (prawdopodobnie) była darem Bolesława Śmiałego na koronację królewską w Gnieźnie, a ta miała miejsce w 1076 roku – przypomniał ks. Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

Złoty kodeks na co dzień przechowywany jest w archiwum gnieźnieńskim. W uroczystości wręczenia certyfikatów w Warszawie brał udział historyk Sebastian Błochowiak.

– Na tą listę UNESCO zostały wpisane Konstytucja 3 Maja i oryginał „Pana Tadeusza”. Tak więc „Złoty kodeks gnieźnieński” znalazł się w bardzo doborowym towarzystwie – powiedział Sebastian Błochowiak, historyk.

Drugi eksponat z Wielkopolski wpisany na krajową listę Pamięć Świata programu UNESCO to XVI wieczny rękopis legendy o Tristanie i Izoldzie. Księga przechowywana jest w bibliotece Raczyńskich w Poznaniu.

– Jest najstarszym zabytkiem białoruskiej literatury świeckiej i także najstarszą zachowaną, także jedyną zachowaną, słowiańską wersją tzw. „Tristana prozą” – powiedziała Agnieszka Baszko z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Program UNESCO „Pamięć Świata” został utworzony w 1992 roku. Głównym celem programu jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na konieczność ochrony dziedzictwa dokumentacyjnego. W ramach programu tworzone są 3 listy: światowa, krajowa i regionalna. Na krajową listę „Pamięć Świata” dostają się te dokumenty, których wartość wykracza poza zasięg historyczny okresu, w którym powstały.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl