fot. By unknown-anonymous - Institute of National Remembrance Archive, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47297042

Celowe szkalowanie pamięci bohatera J. Franczaka ps. „Laluś”. Analiza prawna

Trwa zniesławianie bohatera Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Kwerenda w archiwum IPN, w czasopismach naukowych i analiza tekstu naukowego dr. Sławomira Poleszaka oraz jego przedstawienie w mediach, wskazują, że doszło do celowego szkalowania pamięci bohatera bez żadnych dowodów w materiale historycznym – czytamy w analizie dr. Michała Skwarzyńskiego, która powstała na prośbę Marka Franczaka, syna ostatniego Żołnierza Wyklętego.

Chodzi o posądzanie Józefa Franczaka o mordowanie Żydów. Do szkalowania dochodziło m.in. na łamach OKO.press, „Kuriera Lubelskiego” i „Dziennika Wschodniego”.

Korelacja czasowa publikacji tekstu naukowego przez pracownika IPN, następnie szybka publikacja w OKO.press, a potem szybka publikacja w sieci społecznościowej („Ohistorie”), pozwala na przypuszczenie, że była to zorganizowana akcja wykorzystania plotek UB w dyskredytacji tego bohatera.

Jest tak dlatego, że z pierwotnego a zabezpieczonego tekstu z OKO.press następnie zniknęły wszelkie przesądzające o winie Józefa Franczaka fragmenty, tekst zmieniono, zmieniono też tytuł, ale do przedruku i rozpowszechniania trafił tekst pierwotny, co naruszyło prawa zarówno Pana Marka Franczaka, jak i innych osób odczuwających związanie z Narodem Polskim – tzw. dobro osobiste tożsamości narodowej. Niezmiernie dziwi przy tym, że dotyczy to pracownika IPN i portalu związanego z historykami IPN.

Józef Franczak, nazywany „Lalkiem” lub „Lalusiem”, ze względu na nienaganną prezencję, był żołnierzem polskiego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie. W 1947 r. stanął na czele kilkuosobowego patrolu w oddziale WiN dowodzonym przez kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Od 1953 r. ukrywał się samotnie. Zginął w 1963 r. w Majdanie Kozic Górnych podczas wymiany strzałów ze ścigającymi go funkcjonariuszami SB i ZOMO.

Ochrona praw człowieka post mortem. Studium przypadku zniesławienia Józefa Franczaka ps. Lalek

dr Michał Skwarzyński/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl