fot. PAP/Michał Szalast

CBŚP zlikwidowało największą w Europie fabrykę 4CMC – składnika dopalaczy

Centralne Biuro Śledcze Policji zlikwidowało na Pomorzu jedną z największych fabryk klefedronu w Europie. Ta psychoaktywna substancja, nazywana także 4CMC, to jeden z podstawowych składników tzw. dopalaczy – dowiedziała się dziś PAP w CBŚP.

Laboratorium produkcyjne znajdowało się w hali na terenie miejscowości Bożepole Małe (woj. pomorskie).

Funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli 135 kg substancji niebezpiecznych o wartości ponad 7 mln zł.

– Z takiej ilości można było wyprodukować ponad 900 tys. porcji tej trucizny. Zabezpieczanie substancji, jak również wywożenie niebezpiecznych chemikaliów, trwało kilka dni – powiedział policjant znający sprawę.

– O tym, jak niebezpieczne było stężenie środków chemicznych w hali i jej okolicach, świadczy to, że dopiero po dwóch dniach można było wejść do środka, nie narażając życia i zdrowia policjantów i innych służb, pracujących na miejscu – podkreślił funkcjonariusz.

Jak dodał, lokalizacja laboratorium sprawiła, że zamknięto ujęcie wody dla mieszkańców dwóch okolicznych miejscowości, ze względu na ewentualne jej skażenie.

Wcześniej policjanci zatrzymali mężczyznę, który w swoim samochodzie przewoził ponad 14 kg klefedronu. W Prokuraturze Rejonowej w Zgierzu usłyszał zarzuty wprowadzania do obrotu substancji stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia – podało CBŚP. Grozi za to do 8 lat pozbawienia wolności.

PAP/RIRM

drukuj