CBŚP zatrzymało 10 podejrzanych o wyłudzanie dofinansowania z ARiMR. Są zarzuty prokuratury

CBŚP zatrzymało wczoraj 10 osób, które miały wyłudzać dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że Agencja mogła stracić co najmniej 21 mln zł. Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Warszawie prokurator ogłosił im zarzuty.

Dotyczą one popełnienia, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości na szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Warszawie oraz Unii Europejskiej. Zatrzymani podejrzani są także o przedłożenie podczas ubiegania się o dofinansowanie poświadczających nieprawdę, nierzetelnych dokumentów o przyznanie pomocy finansowej na pokrycie kosztów inwestycji gospodarczych.

Wśród podejrzanych są producenci owoców i warzyw oraz rzeczoznawca nieruchomości, który sporządzał fałszywe wyceny. W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie usłyszeli zarzuty „oszustwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej”.

Przeprowadzona przez ARiMR wraz z organami Unii Europejskiej kontrola dofinansowań wykazała wiele nieprawidłowości dotyczących kilkudziesięciu grup zrzeszających producentów warzyw i owoców. By uzyskać dotacje na zakup nieruchomości, sadownicy mieli dołączać do wniosków dokumenty, w których wartość ich gruntów była znacznie zawyżona. Wielu wycen dokonywał ten sam rzeczoznawca. Sprawę zgłoszono do prokuratury.

„Śledztwo dotyczy doprowadzenia w bliżej nieustalonym czasie, jednak nie wcześniej niż w 2008 roku i nie później niż w grudniu 2016 roku, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości. Powołani rzeczoznawcy i kosztorysanci wykazali, że koszty faktycznie poniesione przez producentów były wielokrotnie niższe od kwot wypłaconych przez ARiMR. Agencja straciła co najmniej 21 302 659,77 zł” – powiedziała PAP Agnieszka Zabłocka-Konopka z Prokuratury Regionalnej w Warszawie, która od ubiegłego roku prowadzi śledztwo.

W sprawę zaangażowano Centralne Biuro Śledcze Policji.

„Funkcjonariusze potrzebowali kilku miesięcy, aby zebrać informacje dotyczące okoliczności sprawy i wytypować osoby mogące mieć związek z wyłudzeniem” – poinformowała komisarz Iwona Jurkiewicz z CBŚP.

Ostatecznie prokuratura wydała postanowienie o zatrzymaniu osób należących do trzech grup zrzeszających producentów.

„We wtorek policjanci wkroczyli jednocześnie do kilkunastu lokali i zatrzymali 10 osób, które następnie doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Warszawie” – powiedziała Iwona Jurkiewicz.

Jak ustaliła PAP, są to osoby związane z uprawą warzyw i owoców w okolicach podwarszawskiego Błonia. Są wśród nich członkowie zarządów, wspólnicy, pełnomocnik i biegły rzeczoznawca.

Jak powiedziała Agnieszka Zabłocka-Konopka, ten ostatni „w celu osiągnięcia korzyści majątkowej sporządził operaty szacunkowe nieruchomości gruntowych poświadczające nieprawdę, przedstawiał ich zawyżone wartości. Podejrzany udzielił w ten sposób pomocy przedstawicielom grup producenckich w wyłudzeniu dofinasowania z ARiMR”.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i przedstawianie „poświadczających nieprawdę, nierzetelnych dokumentów o przyznanie pomocy finansowej”. Grozi za to do 10 lat więzienia.

„Wobec wszystkich zostały zastosowane środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, są to poręczenia majątkowe w postaci hipotek przymusowych, zastosowanych na nieruchomościach gruntowych, a także lokalowych położonych na terenie woj. mazowieckiego w okolicach Warszawy i Siedlec. Łączna kwota tych poręczeń stanowi blisko 3,5 miliona złotych” – poinformowała prokurator Agnieszka Zabłocka-Konopka.

Śledczy zapowiadają, że mogą nastąpić w tej sprawie kolejne zatrzymania.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl