CBA prowadzi działania ws. reaktywowanych przedwojennych spółek

W ponad 20 miejscach w kraju Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi działania dotyczące reaktywowanych przedwojennych spółek w sprawach podejrzenia o oszustwa i potwierdzanie nieprawdy w dokumentach – dowiedziała się PAP w źródłach bliskich sprawy.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził te nieoficjalne informacje i podał, że działania funkcjonariuszy CBA warszawskiej delegatury biura prowadzone są m.in. w Gdańsku, Kielcach, Warszawie i jej okolicach.

Działania polegają na przeszukaniach w siedzibach tych reaktywowanych spółek, które podejrzewane są przez śledczych o możliwe oszustwa przy tej procedurze. Działania obejmują też mieszkania osób zasiadających w ich władzach i obecnych udziałowców.

Według Kaczorka z wydziału komunikacji społecznej Biura, w sumie w zainteresowaniu śledczych może być ok. 40 reaktywowanych spółek.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że agenci CBA badają m.in. reaktywowanie Zakładów Amunicyjnych „Pocisk”, Zjednoczonych Browarów Warszawskich, Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu i fabryki Norblina. Badane są również stowarzyszenia kolekcjonerów dawnych akcji i firmy je skupujące.

Nieprawidłowości według śledczych mogą dotyczyć przeprowadzania procesu odtwarzania tych spółek, ich przywracania do rejestrów, powiększania kapitałów oraz uzyskiwania odszkodowań za należące do tych firm przed wojną znacjonalizowane nieruchomości – głównie terenów w Warszawie.

Piotr Kaczorek zaznaczył, że działania CBA nadzoruje Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Śledztwo dotyczy działań na szkodę Skarbu Państwa przez wyłudzanie nienależnych odszkodowań.

Z wydziału komunikacji społecznej Biura Piotr Kaczorek przypomniał, że agenci z warszawskiej delegatury CBA w sierpniu prowadzili podobne działania w mieszkaniach 10 osób związanych z reaktywacją przedwojennej Spółki Akcyjnej Fabryk Chemicznych i Huty Szklanej „Kijewski i Scholtze i S-ka”. Zaznaczył, że śledztwo nadal się rozwija i ma wiele wątków.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl