CBA na początku sierpnia poprosiło o oświadczenia majątkowe sędziego Biernata

Centralne Biuro Antykorupcyjne poprosiło na początku sierpnia o informacje na temat oświadczenia majątkowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Stanisława Biernata – poinformował PAP Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura.

Temistokles Brodowski powiedział, że wystąpienie skierowane było do prezes TK Julii Przyłębskiej.

„Poprosiliśmy o przekazanie oświadczenia, które powinien był złożyć na koniec kadencji, jak i tego, które powinno być złożone według stanu na koniec 2016 r.” – dodał.

CBA ma ustawowy obowiązek badania oświadczeń majątkowych polityków, urzędników, samorządowców.

W środę prezes TK w poinformowała, że sędzia Stanisław Biernat złożył 22 sierpnia oświadczenie majątkowe na koniec kadencji, która upłynęła 26 czerwca.

Wcześniej, w lipcu, po dwóch tygodniach od odejścia b. wiceprezesa, Julia Przyłębska przypomniała mu w liście, że nie złożył takiego dokumentu i nie uzyskała odpowiedzi, jednak teraz takie oświadczenie wpłynęło.

W oświadczeniu przesłanym PAP w połowie sierpnia sędzia Biernat przyznał, że w wyniku przeoczenia nie złożył oświadczenia majątkowego na koniec kadencji sędziego TK i zapewnił, że uczyni to w najbliższym czasie.

W piątkowym wywiadzie dla PAP prezes Julia Przyłębska oceniła tak późne złożenie oświadczenia, jako niewypełnienie ustawowego obowiązku, a nie nieporozumienie.

„Sprawa jest na tyle świeża, że muszę się nad nią pochylić” – powiedziała pytana o możliwe konsekwencje dla Biernata.

Informację o wystąpieniu CBA do TK podało w piątek TVP Info.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl