fot. twitter.com

CBA: Burmistrz Szprotawy wśród podejrzanych o korupcję

Zarzuty łapownictwa i płatnej protekcji usłyszały trzy osoby zatrzymane w ostatnich dniach przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wydział Komunikacji Społecznej CBA podał, że wśród nich jest burmistrz Szprotawy (woj lubuskie).

Prowadzone przez CBA śledztwo dotyczy powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych oraz podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Poznaniu. Zatrzymania miały miejsca w środę.

„Czynności śledczych pozwoliły zatrzymać – bezpośrednio po przyjęciu 500 tys. zł – osobę powołującą się na wpływy u Burmistrza Szprotawy. Pieniądze stanowiły gratyfikację w zamian za pośrednictwo w załatwieniu pomocy w nabyciu nieruchomości stanowiącej własność gminy” – podał Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Burmistrz został zatrzymany w związku z żądaniem pół miliona korzyści majątkowej. Ujęto także osobę powołująca się na wpływy i podejmującą się załatwienia spraw urzędowych u wojewódzkiego konserwatora zabytków, w zamian za obietnice korzyści majątkowej w kwocie co najmniej 200 tys. zł.

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Dział Prasowy Prokuratury Krajowej poinformował w piątek, że przedstawiono im zarzuty łapownictwa i płatnej protekcji, które zagrożone są karą do 12 oraz do lat 8 pozbawienia wolności.

PK podała, że w toku podjętych czynności przeprowadzono także przeszukania miejsc zamieszkania, pracy oraz prowadzenia działalności gospodarczej osób zatrzymanych.

Po dokonaniu analizy zgromadzonego w śledztwie materiału dowodowego prokurator skierował do Sądu Rejonowego Poznań Stare – Miasto w Poznaniu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania.

PAP

drukuj