fot. https://pixabay.com/

Caritas Polska apeluje o świętowanie Uroczystości Wszystkich Świętych i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych w duchu „Mniej śmieci – więcej pamięci”

W ramach akcji „Mniej śmieci – więcej pamięci” Caritas Polska apeluje o kultywowanie pamięci o zmarłych w sposób jak najmniej uciążliwy dla przyrody. Zaznacza, że Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to nie konkursy na najlepiej rozświetlony nagrobek, ale czas pamięci o tych, którzy odeszli.

Akcja „Mniej śmieci – więcej pamięci”, zapoczątkowana została w roku 2020 roku przez zespół Caritas Laudato si’, inspirowany ekologiczną encykliką papieża Franciszka.

Caritas Polska, powołując się na dane Najwyższej Izby Kontroli, zwraca uwagę, że „w Polsce jest ponad 15 tys. cmentarzy, a każdy z nich w listopadzie może być źródłem nawet 200 ton śmieci, głównie tworzyw sztucznych. W rezultacie daje to 3 mln ton odpadów”.

Jak zaznaczono, „nadmiar śmieci na cmentarzach to przede wszystkim problem ekologiczny, zdrowotny i etyczny”.

„Nie namawiamy do porzucenia tradycji, ale do zastanowienia i mądrego czczenia pamięci zmarłych” – powiedział brat Cordian OFM, koordynator krajowy Caritas Laudato si’.

„Symbolem listopadowego święta jest znicz. Według tradycji, jego światełko miało pomagać zbłąkanym duszom odnaleźć drogę. Dziś oznacza wieczność i życie. Nie musimy z niego rezygnować – wystarczy, że w tym roku zaniesiemy na groby mniej zniczy, a więc nie trzydzieści, ale na przykład trzy” – wskazał duchowny.

Caritas zachęca np. do wzięcia glinianych miseczek wypełnionych woskiem, które można ponownie wykorzystać. Wystarczy kupić pszczeli wosk i kawałek jutowego sznurka. Jako alternatywę dla chryzantem w plastikowych doniczkach zaproponowano naturalne wiązanki.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl