fot. PAP/Darek Delmanowicz

Budowa przejścia granicznego z Ukrainą

Trwają prace nad budową przejścia granicznego z Ukrainą w powiecie przemyskim. Tymczasowo uruchomiona została tam odprawa dla pojazdów ciężarowych.

Powstające przejście graniczne Malhowice-Niżankowice zwiększy przepustowość obecnie funkcjonujących przejść granicznych. Upłynni wymianę towarową między krajami oraz skróci czas oczekiwania na odprawę, co jest gwarancją wsparcia dla walczącej Ukrainy.

Sytuacja, w której się znaleźliśmy, zmusiła nas do tego, żeby zmienić i przeorganizować nasze obecnie funkcjonujące przejścia graniczne. Tak rzeczywiście się stało – mówił Bartosz Grodecki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

W miejscu powstającego przejścia granicznego otwarta została odprawa dla samochodów ciężarowych o całkowitej masie powyżej 7,5 tony, z wyłączeniem cystern, które są przeznaczone do przewożenia substancji niebezpiecznych. Przejście będzie czynne całodobowo.

W tym trudnym dla Ukrainy i dla świata czasie, otwieramy porozumieniem między premierami Polski i Ukrainy, i decyzjami ministra spraw wewnętrznych i administracji, i wojewody, kolejne przejście graniczne od tak wielu lat oczekiwane – powiedział Marek Kuchciński, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Szczególnie oczekiwane po 24 lutego minionego roku, gdy Rosja napadła na Ukrainę. Funkcjonujące przejścia graniczne sprawdziły się podczas kryzysu uchodźczego. Dzisiaj również jest potrzeba utrzymania przepływu osób i towarów.

Infrastruktura przejścia granicznego jest realizowana w dużym tempie. Oceniamy ją w tej chwili na poziomie 30 proc. w stosunku do całości inwestycji – podkreśliła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Prace nad inwestycją mają się zakończyć się do końca roku. W pierwszym kwartale 2024 r. przejście graniczne zostanie uruchomione.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl