fot. flickr.com

Brytyjski raport: wojskowa rada IRA zajmuje się wyłącznie polityką

Ciało kierownicze Irlandzkiej Armii Republikańskiej, wojskowa rada IRA, wciąż istnieje, ale skupia się całkowicie na polityce i nie stanowi zagrożenia dla procesu pokojowego – ocenia zaprezentowany we wtorek raport brytyjskich służb.

Raport na temat grup paramilitarnych w Irlandii Płn. przygotowała policja i brytyjskie służby bezpieczeństwa MI5. Dokument przedstawiła w Izbie Gmin minister ds. Irlandii Północnej Theresa Villiers.

Jak ogłosiła minister, raport potwierdza, że główne grupy paramilitarne, które działały w okresie konfliktu w Irlandii Płn., nadal istnieją. Jednak nawet gdyby zamierzały one powrócić do terroryzmu, to „nie byłyby zdolne odnowić tych zdolności do działania, jakie demonstrowały w czasach swego największego rozwoju” – mówiła Villiers, cytowana przez portal BBC News.

IRA Tymczasowa (Provisional IRA, powstała po rozłamie w IRA w 1969 roku) istnieje nadal; niektórzy jej członkowie mają związki z przestępczością, ale dowództwo przestrzega ustaleń procesu pokojowego – głosi raport. Tymczasem Sinn Fein, współrządząca w Irlandii Płn. partia, która niegdyś stanowiła polityczne skrzydło IRA, utrzymuje, że organizacja ta zakończyła swe istnienie.

Z ocen brytyjskich służb wynika, że żadna z organizacji paramilitarnych aktywnych w okresie konfliktu nie planuje zamachów. Natomiast, według słów minister, „rozłamowcy republikańscy pozostają poważnym zagrożeniem i atak z ich strony w jakimkolwiek momencie jest wysoce prawdopodobny”.

Przygotowanie raportu o grupach paramilitarnych w Irlandii Północnej zlecił brytyjski rząd. Takiej oceny zażądali przywódcy społeczności protestanckiej w Irlandii Północnej, jako warunku dalszej współpracy z Sinn Fein. To efekt politycznego trzęsienia ziemi zapoczątkowanego zabójstwem byłego członka IRA w sierpniu br. Jak oceniała policja, dokonano go w sposób przypominający wyroki z rąk bojowników IRA, co byłoby dowodem, że część tego zbrojnego ugrupowania nie złożyła definitywnie broni w 2005 roku.

Ogłoszony we wtorek raport potwierdza, że zabójstwo Kevina McGuigana mogło być dziełem członków IRA.

We wrześniu br. zarzuty pod adresem Sinn Fein, że oszukuje swych politycznych partnerów w koalicji, doprowadziły w rezultacie do dymisji premiera rządu Irlandii Płn., unionisty Petera Robinsona.

Rozbrojenie i likwidacja IRA to jedno z kluczowych postanowień porozumienia pokojowego z 1998 roku, które położyło kres trzem dekadom aktów przemocy pomiędzy protestanckimi unionistami, którzy są za utrzymaniem Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii, oraz katolickimi republikanami, którzy opowiadają się za przyłączeniem do Irlandii.

W konflikcie w Irlandii Płn. w tzw. okresie niepokojów (The Troubles), trwającym od 1969 roku, zginęło według oficjalnych danych 1885 cywilów oraz 1123 policjantów i wojskowych.

PAP/RIRM

drukuj