fot. flickr.com

W. Brytania: poziom zagrożenia obniżony do poważnego

Brytyjska premier Theresa May poinformowała w sobotę o obniżeniu poziomu zagrożenia terrorystycznego z najwyższego, piątego, „krytycznego” – do czwartego, „poważnego”. W poniedziałek w nocy rozpocznie się wycofywanie z ulic żołnierzy wspierających policję.

Najwyższy poziom zagrożenia został wprowadzony we wtorek wieczorem po poniedziałkowym zamachu terrorystycznym w Manchesterze, w którym zginęły co najmniej 22 osoby, a 119 zostało rannych.

W konsekwencji tej decyzji w środę na ulice Wielkiej Brytanii wyszło w ramach Operacji Temperer ok. tysiąca żołnierzy, którzy wspierają policję w podstawowych czynnościach, takich jak m.in. ochrona stacjonarna najważniejszych budynków administracji publicznej, np. brytyjskiego parlamentu, siedziby premiera i królewskiego pałacu Buckingham.

Zgodnie z sobotnią zapowiedzią May, żołnierze zostaną wycofani w nocy z poniedziałku na wtorek, po zakończeniu długiego weekendu, w trakcie którego wielu Brytyjczyków bierze udział w wydarzeniach publicznych na terenie całego kraju.

Szefowa rządu dodała, że obniżenie alertu było możliwe dzięki znaczącej aktywności policji w ciągu ostatnich 24 godzin.

Brytyjskie służby zatrzymały dotychczas 13 osób związanych z 22-letnim zamachowcem, Salmanem Abedim, odpowiedzialnym za poniedziałkowy zamach. 11 z nich pozostaje w areszcie, a dwie zostały zwolnione bez zarzutów.

PAP/RIRM

drukuj