PAP/EPA

Bruksela: Rozpoczął się szczyt Unii Europejskiej

W Brukseli rozpoczął się dziś dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki. 

Jednym z głównych tematów posiedzenia unijnych liderów jest kwestia tzw. brexitu. Szefowa brytyjskiego rządu zwróciła się do Brukseli o opóźnienie brexitu do 30 czerwca.

Pierwotny scenariusz zakłada, że Wielka Brytania powinna opuścić wspólnotę w nocy z 29 na 30 marca. Przedłużenie tego procesu wymaga zgody 27 państw członkowskich.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że Wielka Brytania opuści łagodnie Unię Europejską. Warto dać Wielkiej Brytanii kilka miesięcy; jest to w interesie UE i Zjednoczonego Królestwa – dodał.

– Stawianie dodatkowych warunków – tak jak robią to niektórzy – zmniejsza prawdopodobieństwo uzgodnienia na poziomie brytyjskim, tego, co jest dobrą umową wyjścia, wynegocjowaną przez Michaela Barniera, również naszą zgodą na koniec minionego roku. Podkreślamy to, że teraz warto dać Wielkiej Brytanii szansę na wypracowanie wewnętrznego kompromisu i przedłużyć umowę o dwa lub trzy miesiące – zaznaczył Mateusz Morawiecki.      

Poza brexitem podczas szczytu w Brukseli unijni liderzy omówią przygotowania do szczytu Unia – Chiny, który odbędzie się 9 kwietnia. 

Europejscy przywódcy mają też zaakceptować plany Komisji ws. zharmonizowanego podejścia do rozbudowy sieci 5G w UE. Ponadto w planie jest dyskusja na temat nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Liderzy Wspólnoty chcą przypomnieć, że jej nie akceptują.

RIRM

drukuj