fot. J.Wieczorek-wkrakowie_wordpress_com/ -

Brak reakcji władz ws. sowieckiego pomnika

Organizacje patriotyczne wciąż czekają na reakcje parlamentarzystów ws. zlikwidowania sowieckiego pomnika  z centrum Nowego Sącza.

Jeśli nie będzie wsparcia polityków, zapowiadają, że przy pomocy młotów i innych narzędzi sami zlikwidują monument. Zapowiedzieli już na niedzielę manifestację.

Pomnik znajduje się w centrum Nowego Sącza. Zdaniem prezydenta Ryszarda Nowaka – monumentu nie można rozebrać bez ekshumacji znajdujących się przy nim szczątków żołnierzy sowieckich.

Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych nie kryje oburzenia. Przypomina, że to nie pierwsza manifestacja w tej sprawie.

– Poprzednia manifestacja (27 września) skończyła się dość dramatycznie. Pomnik został obrzucony farbą, a policja bardzo ostro, zupełnie jak za PRL-owskich czasów ZOMO, zaatakowała manifestantów, bijąc ich do tego stopnia, że jeden był hospitalizowany, w związku z czym zachodzi obawa, że najbliższa demonstracja może mieć burzliwy przebieg. Co więcej – środowiska patriotyczne z Małopolski i Śląska zachęcają, aby przyjechać na nią z kilofami i młotami i by zacząć rozbierać ten pomnik. Oczywiście nie da się go fizycznie zniszczyć w ciągu jednego dnia, ale z pewnością będzie to wyraźna wskazówka, że społeczeństwo ma już dość obstrukcji ze strony władz Nowego Sącza – powiedział Jerzy Bukowski.

Organizacje patriotyczne od lat domagają się usunięcia sowieckiego pomnika z centrum Nowego Sącza. W 2012 roku wojewoda małopolskie zdecydował o przeniesieniu szczątków sowieckich żołnierzy, które spoczywały przy pomniku.

Do ekshumacji do tej pory  nie doszło, gdyż nie ma zgody Rosji. Pomnik natomiast nadal stoi w centrum miasta.

RIRM

drukuj