fot. pl.wikipedia.org

Blok elektrowni w Bełchatowie uruchomiony po awarii

Największy w Polsce blok nr 14 elektrowni w Bełchatowie o mocy 858 MW został uruchomiony w czwartek po północy, po trwającej od kilku dni awarii poinformowała PGE S.A.

Jak wyjaśniła rzeczniczka PGE GiEK Iwona Paziak, zatrzymanie największego w kraju bloku wytwórczego, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek, spowodowane było awarią techniczną i nie miało związku z sytuacją meteorologiczną. Pierwszą – nieudaną – próbę włączenia bloku podjęto w nocy z wtorku na środę.

W poniedziałek Polskie Sieci Energetyczne zdecydowały o ograniczeniach w dostawach prądu, ale nie dotyczyły one indywidualnych odbiorców energii.

Jak podał operator w komunikacie, głównym powodem były „ograniczenia zdolności wytwórczych elektrowni z uwagi na utrzymujące się ekstremalne trudności w chłodzeniu elektrowni z otwartym obiegiem chłodzenia, ubytki na pracujących blokach, awaryjne odstawienia i przekwalifikowania na postoje awaryjne”.

Według ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego decyzja o ograniczeniu w dostawach energii miała również związek z awarią w jednym z bloków  elektrowni w Bełchatowie. PSE zapewniła w swoim komunikacie, że tego dnia od godz. 13.00 miały zniknąć ograniczenia w dostawach prądu.

PAP/RIRM

drukuj