Bliżej połączenia dwóch ważnych funkcji

Nadzwyczajna podkomisja zajmie się dziś projektem ustawy dot. m.in. połączenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratura Generalnego.

Zmiany postulowane przez PiS mają na celu przywrócenie dawnego systemu, gdzie minister sprawiedliwości kontrolował i miał wpływ na działania prokuratury.

Według obecnie rządzących, działania prokuratury budzą wiele zastrzeżeń, a dawny system lepiej się sprawdzał. PO i Nowoczesna obawiają się upolitycznienia prokuratury.

Poseł Marek Ast z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka podkreśla, że ustawa prawo o prakulturze ma charakter systemowy.

Zakres tych zmian będzie duży, bo przecież to nie jest tylko decyzja o połączeniu tych dwóch ważnych państwowych funkcji, ale dotyczy to przecież całego ustroju prokuratury. Pracy więc będzie sporo, dlatego została na ostatnim posiedzeniu komisji sprawiedliwości powołana podkomisja. Stawiamy sobie ambitny cel, żeby zgodnie z założeniami projektu ustawa mogła wejść w życie już w marcu – mówi poseł Marek Ast.

PO rozdzieliła funkcję ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego w 2010 r. Od tego czasu Prokuratorem Generalnym jest Andrzej Seremet.

RIRM

drukuj