fot. flickr.com

Blisko 70 wystawców z Polski na targach meblowych w Dubaju

Blisko 70 wystawców będzie reprezentować Polskę w Dubaju podczas największych targów mebli i wyposażenia wnętrz w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej – poinformowała PAP Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która uruchomi na Index Dubai stoisko narodowe.

Targi w Dubaju potrwają od 17 do 19 września.

„To kolejna edycja imprezy uznawanej za największe spotkanie projektantów na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, które łączy ponad 50 tys. architektów, projektantów wnętrz, sprzedawców detalicznych i specjalistów ds. zaopatrzenia z dostawcami mebli i wyposażenia wnętrz” – wskazała Agencja.

Jak powiedział PAP szef ekspertów branżowych w PAIH Robert Zawadzki, Agencja organizuje na Index w Dubaju stoisko w ramach Branżowego Programu Promocji Branży Meblarskiej.

„Nasze stoisko jest przestrzenią networkingową dostępną dla wszystkich 54 wystawców oraz firm polskich, które wystawcami nie są, a odwiedzą targi” – wyjaśnił Robert Zawadzki.

Dodatkowo pod wspólnym szyldem woj. wielkopolskiego zapowiadany jest udział 12 firm – wskazał.

„W sumie liczba polskich wystawców zbliży się do rekordowej liczby 70 firm” – powiedział szef ekspertów branżowych w PAIH.

Stoisko narodowe to miejsce, jak wskazała PAIH, gdzie inwestorzy będą się mogli spotkać z kontrahentem czy innym partnerem biznesowym, a zagraniczni przedsiębiorcy uzyskać informacje o potencjale polskiego przemysłu meblarskiego, powiązanych produktach i usługach.

Jak podkreśliła PAIH, Polska należy nie tylko do europejskich, ale także światowych liderów w produkcji i eksporcie mebli. Sektor produkcji mebli jest „silnie rozwijającym się przemysłem w polskiej gospodarce o globalnym znaczeniu i dużym potencjale wzrostu” – czytamy w informacji PAIH poświęconej polskiemu sektorowi meblarskiemu.

Według danych Agencji w 2018 roku zarejestrowano w Polsce ponad 950 nowych podmiotów związanych z produkcją mebli. To czyni nas drugim największym rynkiem w Unii Europejskiej. Wyprzedziliśmy kraje, takie jak: Hiszpania, Niemcy, Francja i Holandia. Obecnie w całej UE zarejestrowanych jest około 120 tysięcy firm z tej branży (z czego ponad 28 tys. podmiotów zlokalizowanych jest właśnie w Polsce) – podała PAIH.

Wartość produkcji sprzedanej polskich mebli w 2018 roku wyniosła 49 mld zł (wzrost o około 2,9 mld zł w porównaniu z rokiem poprzednim) – przypomniała Agencja.

„Zakłada się, że w 2019 roku produkcja sprzedana polskiej branży meblarskiej przekroczy 50 mld zł” – ocenili eksperci PAIH.

Jak wskazała PAIH, producenci mebli są ważni dla całej polskiej gospodarki; pod względem eksportu netto zajmujemy drugie miejsce, zaraz po producentach części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych.

Ponad 90 proc. produkcji sprzedanej polskiej branży meblarskiej przeznaczone jest na eksport, a około 87 proc. trafia na rynki europejskie – wynika z danych PAIH. Szacuje się, że w 2018 roku większość mebli została sprzedana przez polskich producentów do Niemiec (ok. 36 proc. całkowitego eksportu), Czech (około 8 proc.) i Wielkiej Brytanii (6 proc.). Nasi wytwórcy mają też klientów poza UE, w takich krajach jak: USA, Rosja, Chiny. Wśród produktów eksportowych dominują meble tapicerowane i elementy meblowe – wskazała Agencja.

PAP/RIRM

drukuj