fot. twitter.com/BPM_KPRP

Biuro Polityki Międzynarodowej rozpoczęło działalność. Jego szefem został K. Szczerski

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował prace Biura Polityki Międzynarodowej. Na jego szefa powołał Krzysztofa Szczerskiego, który jest równocześnie przewodniczym nowo utworzonego Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej.

Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim z udziałem m.in. ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Rau. Dziś odbywa się też pierwsze posiedzenie Kolegium.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że powołanie Biura znacznie zwiększy i pozwoli realizować ten drugi z najważniejszych obszarów konstytucyjnych działania prezydenta RP, jakim jest zagadnienie polityki międzynarodowej.

 – Mam poczucie, że dzisiaj uzupełniamy ten brak przez ustanowienie Biura Polityki Międzynarodowej. To jest znacznie szersze pojęcie niż tylko sprawy zagraniczne, może w pełniejszy sposób ukazujące to, co w rzeczywistości realizuje prezydent RP. To jest polityka w całym szeregu rozmiarów. To jest ta polityka sensu stricto, ale to jest także działalność kulturalna w przestrzeni międzynarodowej, sprawowanie pieczy nad kwestiami związanymi z obecnością Polaków poza granicami Rzeczypospolitej, a więc Polaków i Polonii, bardzo wiele obszarów poprzez współpracę gospodarczą, współpracę militarną; ogromnie szerokie spektrum działalności, któremu chcemy nadać dodatkowy impuls – mówił prezydent.

Biuro będzie zajmowało się wspieraniem działalności międzynarodowej Prezydenta RP. Zostało utworzone z przekształcenia Biura Spraw Zagranicznych, funkcjonującego dotąd w prezydenckiej kancelarii i jest samodzielną częścią w ramach Kancelarii.

Andrzej Duda zapowiedział, że wkrótce planuje uruchomienie Forum Pozarządowego Polityki Międzynarodowej.

Ma to być miejsce, gdzie przedstawiciele organizacji pozarządowych, think tanków będą mogli dyskutować, przedstawiając różne poglądy, by „móc politykę międzynarodową RP realizowaną przez prezydenta jak najlepiej uformować” – wyjaśnił prezydent Andrzej Duda.

RIRM

drukuj